Odkryto nowe zwierzę. Mieszka w rekinie

Odkryto nowe zwierzę. Mieszka w rekinie

Odkryto nowe zwierzę. Mieszka w rekinie
Źródło zdjęć: © Ko Tomikawa
30.10.2019 09:21, aktualizacja: 30.10.2019 09:34

Japońskim naukowcom udało się odkryć ostatnio zupełnie nowy gatunek skorupiaka. Najdziwniejsze jest jednak miejsce, w którym zostały znalezione - zwierzęta podobne do krewetki zamieszkują otwór gębowy rekina wielorybiego.

Podocerus jinbe, czyli nowy gatunek skorupiaka przypinający nieco krewetkę zamieszkuje otwór gębowy rekinów wielorybich. Japońscy naukowcy podali, że nowo odkryte zwierzę należy do podrzędu Gammaridea, które znane są z życia w nietypowych warunkach.

Przedstawiciele podrzędu Gammaridea spotyka się najczęściej wysoko w górach lub głęboko w oceanicznych głębiach. Mają zwykle od 3 do 5 cm długości i potrafią przystosowywać się do bardzo różnorodnych warunków. To jednak pierwszy raz, kiedy znaleziono je żyjące w innym zwierzęciu.

- Są niezwykłe, gdyż żyją w bardzo różnych środowiskach. Jednak nigdy bym się nie spodziewał, że żyją też w otworze gębowym rekina wielorybiego - przyznaje główny autor badań, profesor Ko Tomikawa z Uniwersytetu w Hiroszimie.

Nowo odkryty gatunek jest znacznie mniejszy, ponieważ ma ok. 5 mm. Mimo początkowego zaskoczenia, naukowcy przyznali, że wybór środowiska, w którym żyją zwierzęta jest logiczny. Podocerus jinbe mają łatwy dostęp do pożywienia i są wolne od zagrażających drapieżników.

Podocerus jinbe zostały odkryte podczas przypadkowego badania. Profesor Tomikawa został wezwany do zbadania dziwnych stworzeń żyjących w rekinie. Naukowcy znaleźli około 1000 tych osobników.

Rekiny wielorybie to największe ryby na świecie, a masa ich ciał dochodzi do 14 ton. Mimo tego żywią się, podobnie jak wieloryby - planktonem. Niestety ludzie zagrażają im o wiele bardziej niż ryby nam - masowe odławianie sprawiło, że od 3 lat gatunek wpisany jest na listę zagrożonych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)