W Hanowerze rusza CeBIT – wystawców jest o jedną czwartą mniej

W Hanowerze rusza CeBIT – wystawców jest o jedną czwartą mniej

W Hanowerze rusza CeBIT – wystawców jest o jedną czwartą mniej
Źródło zdjęć: © CeBIT
02.03.2009 14:45, aktualizacja: 02.03.2009 14:59

W Hanowerze ruszają dzisiaj wciąż największe na świecie targi komputerowe CeBIT, nie mogą jednak pochwalić się imponującą liczbą wystawców. W porównaniu z ubiegłym rokiem ubyła ich jedna czwarta. Jednak zdaniem organizatorów tegoroczną liczbę stoisk – będzie ich 4300 – trzeba i tak uznać za sukces ze względu na panujący globalny kryzys. Impreza zostanie otwarta wieczorem przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i gubernatora Kalifornii Arnolda Schwarzeneggera. Dla publiczności targi zaczną się we wtorek, a skończą w niedzielę.

Spadek liczby wystawców oznacza dla organizatorów mniejsze wpływy z opłat za stoiska, a także uszczerbek na prestiżu. Według dyrekcji targów w Hanowerze nie pojawią się przede wszystkim liczni mniejsi producenci z Azji. Brakuje także kilku potentatów: w tym roku na targach swoich stoisk nie mają giganci elektroniki tacy jak japońska Toshiba czy południowokoreański Samsung. Na imprezie reprezentują ich jedynie urządzenia pokazywane przez niektórych partnerów.

W tym roku CeBIT ma poważną konkurencję w postaci innych wyspecjalizowanych imprez targowych, które przyciągnęły część potencjalnych klientów. Przykładowo, branża telefonii komórkowej skoncentrowała się na zakończonym zaledwie kilka tygodni wcześniej Mobile World Congress w Barcelonie, a dla producentów elektroniki rozrywkowej ważniejsza okazuje się radiowo-telewizyjna IFA w Berlinie.

W tym roku organizatorzy zatroszczyli się o przyciągnięcie na CeBIT firm z branży internetowej, do tej pory raczej lekceważonych. Jednym z głównych tematów wymyślonych przez dyrekcję jest Webciety –. sztuczna zbitka słów "Web" i "Society" (sieć i społeczeństwo). Ten termin ma być nazwą dla nowego internetowego świata. Tegorocznym stanem partnerskim targów jest amerykańska Kalifornia, w której siedziby ma wiele firm internetowych.

Kolejnym głównym tematem CeBIT-u organizatorzy chcą uczynić – podobnie jak w ubiegłym roku – Green IT – czyli techniki komputerowe przyjazne dla środowiska. W ubiegłym roku tematowi "zielonego IT" poświęcono połowę całej powierzchni targów.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)