Zaćmienie Księżyca w lipcu 2018. "Krwawy Księżyc" będzie najdłuższym zjawiskiem w tym stuleciu

Zaćmienie Księżyca w lipcu 2018. "Krwawy Księżyc" będzie najdłuższym zjawiskiem w tym stuleciu
Źródło zdjęć: © Getty Images | Abid Katib / Staff
Arkadiusz Stando

25.06.2018 15:14, aktual.: 25.06.2018 15:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaćmienie Księżyca w lipcu 2018 roku będzie najdłuższym w tym stuleciu. W dodatku, będzie to tzw. "krwawy Księżyc". 27 lipca nie zapomnijcie spojrzeć w niebo. To też nie jedyne zjawisko w tym roku.

Krwawy Księżyc pojawi się na najdłuższym zaćmieniem Księżyca tego stulecia. Całe zjawisko będzie można obserwować przez 1 godzinę i 43 minuty.

Na polskim niebie "krwawy Księżyc" będzie widoczny od 21:30, a najlepszym widokiem będą cieszyć się mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. Zaobserwują również zaćmienie częściowe, które odbędzie się chwilę wcześniej.

Jak do niego dochodzi? Kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się w jednej linii, nasz naturalny satelita chowa się za naszą planetą. Wtedy światło nie dociera do niego bezpośrednio ze Słońca. Na Księżyc pada wówczas światło załamane przez atmosferę ziemską, i stąd jego barwa. Do podobnego zjawiska dochodzi podczas zachodów Słońca.

Oprócz zaćmienia Księżyca, w tym samym czasie dojdzie do innego wyjątkowego zjawiska. Otóz Mars zbliży się do Ziemi na najbliższą odległość od 15 lat - 57,768 mln km. To zjawisko nazywa się wielką opozycją. Marsa, podobnie jak zaćmienie Księżyca, będzie można obserwować gołym okiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)