Zaćmienie Księżyca w lipcu 2018. "Krwawy Księżyc" będzie najdłuższym zjawiskiem w tym stuleciu

Zaćmienie Księżyca w lipcu 2018. "Krwawy Księżyc" będzie najdłuższym zjawiskiem w tym stuleciu25.06.2018 15:14
Zaćmienie Księżyca w lipcu 2018. "Krwawy Księżyc" będzie najdłuższym zjawiskiem w tym stuleciu
Źródło zdjęć: © Getty Images | Abid Katib / Staff

Zaćmienie Księżyca w lipcu 2018 roku będzie najdłuższym w tym stuleciu. W dodatku, będzie to tzw. "krwawy Księżyc". 27 lipca nie zapomnijcie spojrzeć w niebo. To też nie jedyne zjawisko w tym roku.

Krwawy Księżyc pojawi się na najdłuższym zaćmieniem Księżyca tego stulecia. Całe zjawisko będzie można obserwować przez 1 godzinę i 43 minuty.

Na polskim niebie "krwawy Księżyc" będzie widoczny od 21:30, a najlepszym widokiem będą cieszyć się mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. Zaobserwują również zaćmienie częściowe, które odbędzie się chwilę wcześniej.

Jak do niego dochodzi? Kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się w jednej linii, nasz naturalny satelita chowa się za naszą planetą. Wtedy światło nie dociera do niego bezpośrednio ze Słońca. Na Księżyc pada wówczas światło załamane przez atmosferę ziemską, i stąd jego barwa. Do podobnego zjawiska dochodzi podczas zachodów Słońca.

Oprócz zaćmienia Księżyca, w tym samym czasie dojdzie do innego wyjątkowego zjawiska. Otóz Mars zbliży się do Ziemi na najbliższą odległość od 15 lat - 57,768 mln km. To zjawisko nazywa się wielką opozycją. Marsa, podobnie jak zaćmienie Księżyca, będzie można obserwować gołym okiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)