Apple: własna alternatywa dla Flasha już w użyciu

Apple: własna alternatywa dla Flasha już w użyciu

Apple: własna alternatywa dla Flasha już w użyciu
Źródło zdjęć: © iPhoneBlog.pl
11.05.2010 09:30, aktualizacja: 11.05.2010 10:27

Przy okazji dyskusji dotyczącej zastosowania technologii Adobe Flash na apple'owskich urządzeniach iPhone i iPad należałoby wspomnieć, że Apple pracuje nad swego rodzaju alternatywą wobec Flasha o nazwie Gianduia, a nawet już jej używa.

W ubiegłym roku podczas odbywającej się równolegle do WWDC konferencji WOWODC (World of WebObjects Developer Conference) zaprezentowano technologię, która wówczas przeszła niemal niezauważona. Chodzi o działający z poziomu przeglądarki framework na bazie Cocoa służący do obsługi JavaScriptu. Zawiera on między innymi interfejs obsługujący sesję Core Data oraz środowisko programistyczno-serwerowe WebObjects. Dzięki niemu można zrezygnować z Flasha czy też podobnych narzędzi, np. microsoftowego Silverlighta.

Obraz
© (fot. Adobe)

Według serwisu AppleInsider technologia ochrzczona nazwą włoskiej czekolady z orzechami jest już wykorzystywana przez Apple'a. W zakresie detalicznym Gianduia służy do tworzenia klientów aplikacji webowych, które wiążą się z apple'owskimi usługami WebObjects. Należą do nich m.in. program One to One, usługa Personal Shopping i system rezerwacji iPhone'a.

Pod koniec kwietnia szef Apple'a Steve Jobs wymienił w liście otwartym powody, dla których koncern nie chce mieć Flasha na iPhonie i iPadzie. Narzekał między innymi na brak otwartości i niedostateczny poziom bezpieczeństwa. Poza tym Apple'a nie chce dopuścić, aby Flash Player działał jako instancja między systemem a programistą. Jednak zdaniem Adobe i niektórych ekspertów Jobsowi chodzi głównie o kontrolę. Wywodami na temat niedoskonałości Flasha Jobs stara się przesłonić fakt, że Apple zamierza zachować kontrolę nad procesem tworzenia oprogramowania dla iPhone'a i iPada – odpowiedział na zarzuty Shantanu Narayen, szef Adobe. Poza tym niektórzy programiści uważają standard HTML5, który Jobs proponuje na otwarty zamiennik Flasha, za nienadający się jeszcze do codziennych zastosowań.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)