Czy HTML5 jest w stanie pokonać Flasha?

Czy HTML5 jest w stanie pokonać Flasha?
Źródło zdjęć: © Josef Dunne / flickr.com / CC

24.05.2012 11:28, aktual.: 24.05.2012 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

HTML5 stał się w ostatnim czasie bardzo modnym tematem w sieci. Mimo, że to stosunkowo nowa technologia, jej rozwój przebiega bardzo dynamicznie.

Pośród poradników i artykułów opisujących techniczne aspekty HTML5 bardzo często można natrafić na rozważania na temat wojny nowego standardu z Flashem. Zdaje się jednak, że dziś dyskusja na temat możliwości zastąpienia Flasha przez HTML5 jest pozbawiona sensu. Dlaczego? Jest co najmniej kilka powodów.

Flash jest już z nami od roku 1996. podczas gdy HTML5 ma dopiero kilka lat i co więcej, nie jest jeszcze ukończony. Z drugiej strony, niezbyt często witryna internetowa jest zbudowana w samym Flashu. Przeważnie plik Flash jest osadzany na stronie HTML lub XHTML i obydwie technologie po prostu współistnieją obok siebie.

Sam HTML5 nie pozwala budować zaawansowanych stron i aplikacji internetowych bez użycia innych języków lub standardów, np. Java Script czy CSS, a rozwój narzędzi deweloperskich tworzonych z myślą o tej technologii jest jeszcze w bardzo wczesnym stadium.

Standard Flash od czasu swojego powstania zdążył wytworzyć wokół siebie zaawansowaną infrastrukturę. Znaczna część internetowych biznesów opiera na nim swoje działanie i model zarabiania. Należy tu wymienić zarówno strony z grami online, filmami, jak i przede wszystkim wszelkie witryny wyświetlające banery reklamowe.

Czy możemy więc oczekiwać, że duże firmy porzucą sprawdzone rozwiązania biznesowe dla rozwoju otwartych standardów sieciowych? Jest to bardzo wątpliwe. A nawet jeśli, to nie nastąpi to z dnia na dzień. Najważniejsze jest jednak to, że nie muszą one tego robić, aby HTML5 mógł swobodnie rozwijać się w swoim tempie.

- _ Ważnym aspektem przy wyborze technologii webowej jest jej kompatybilność z różnymi urządzeniami i przeglądarkami. Obecnie Flash wypada tutaj znacznie lepiej. Każde urządzenie wyposażone w odpowiednią “wtyczkę” może wyświetlać treści flashowe. Dużym problemem jest jednak platforma iOS - firma Apple, zdecydowała się bowiem nie wspierać tego standardu _ - mówi Michał Trziszka, CEO Cal.pl.

Flash i HTML5 to dwa różne narzędzia i wybór tego, które z nich zastosować, powinien być ściśle uzależniony od celu, jaki chcemy osiągnąć. Rozważania na temat tego, czy HTML5 jest w stanie pokonać Flasha, nie mają w tym momencie sensu. Wszystko wskazuje bowiem na to, że oba rozwiązania będą istnieć obok siebie jeszcze wiele lat.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "NVidia Kai – czterordzeniowy tablet za 800 złotych"

Komentarze (3)