Apple sprzedaje muzykę bez DRM

01.06.2007 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple'owski serwis iTunes Plus rozpoczął sprzedaż plików muzycznych niechronionych mechanizmami DRM. Są one sporo droższe od oferowanych dotychczas w iTunes utworów - muzyka bez zabezpieczeń kosztuje 1,29 USD ( czyli o 30 centów więcej niż piosenki z DRM ).

Apple pomyślało też o osobach, które kupiły muzykę przed uruchomieniem serwisu iTunes Plus. Teraz mogą one, dopłacając 30 centów za plik lub 3 USD za album, stać się właścicielami niechronionych plików. Pliki pozbawione DRM mogą być bez przeszkód odtwarzane w każdym przenośnym odtwarzczu audio i na każdym komputerze.

W iTunes Plus można nabyć tylko utwory wyprodukowane przez EMI. To pierwsza i, jak dotąd, jedyna firma nagraniowa, która zdecydowała się na sprzedaż utworów bez DRM. Z zapowiedzi szefa Apple'a, Steve'a Jobsa, wynika jednak, że taki stan nie potrwa długo. Stwierdził on bowiem, że przed końcem roku połowa katalogu iTunes znajdzie się w iTunes Plus. Można zatem przypuszczać, że Apple prowadzi zaawansowane rozmowy z innymi producentami muzyki, których celem jest sprzedawanie plików niechronionych mechanizmami DRM.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)