Apple sprzedaje muzykę bez DRM

Apple sprzedaje muzykę bez DRM

01.06.2007 10:00

Apple'owski serwis iTunes Plus rozpoczął sprzedaż plików muzycznych niechronionych mechanizmami DRM. Są one sporo droższe od oferowanych dotychczas w iTunes utworów - muzyka bez zabezpieczeń kosztuje 1,29 USD ( czyli o 30 centów więcej niż piosenki z DRM ).

Apple pomyślało też o osobach, które kupiły muzykę przed uruchomieniem serwisu iTunes Plus. Teraz mogą one, dopłacając 30 centów za plik lub 3 USD za album, stać się właścicielami niechronionych plików. Pliki pozbawione DRM mogą być bez przeszkód odtwarzane w każdym przenośnym odtwarzczu audio i na każdym komputerze.

W iTunes Plus można nabyć tylko utwory wyprodukowane przez EMI. To pierwsza i, jak dotąd, jedyna firma nagraniowa, która zdecydowała się na sprzedaż utworów bez DRM. Z zapowiedzi szefa Apple'a, Steve'a Jobsa, wynika jednak, że taki stan nie potrwa długo. Stwierdził on bowiem, że przed końcem roku połowa katalogu iTunes znajdzie się w iTunes Plus. Można zatem przypuszczać, że Apple prowadzi zaawansowane rozmowy z innymi producentami muzyki, których celem jest sprzedawanie plików niechronionych mechanizmami DRM.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)