"Transformers" bez DRM od Rosjan

"Transformers" bez DRM od Rosjan
Źródło zdjęć: © ZML

16.11.2007 13:00, aktual.: 16.11.2007 13:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Rosji uruchomiony został nowy internetowy serwis filmowy, oferujący możliwość pobierania plików filmowych niezabezpieczonych żadnym systemem DRM - informuje serwis BetaNews.com. Filmy - w tym zarówno klasyczne pozycje, jak i najnowsze kinowe hity - kosztują od 2 do 5 USD. Legalność całego przedsięwzięcia budzi pewne wątpliwości, ale właściciele serwisu zapewniają, że działa on zgodnie z rosyjskim prawem.

W katalogu serwisu http://ZML.com znalazło się ok. 1,5 tys. filmów - zarówno klasycznych, jak i takich, które zaledwie kilka tygodni czy miesięcy temu pojawiły się w kinach ( m.in. Transformers, 300, Spider-man 3 ). Filmy - dystrybuowane w postaci niezabezpieczonych plików wideo skompresowanych kodekiem DivX - kosztują od 1,99 do 4,99 USD ( cena zależy od jakości - najtańsze pliki przeznaczone są dla odtwarzaczy przenośnych, droższe - do oglądania na monitorze/telewizorze ).

Przedstawiciele serwisu twierdzą, że wszystkie filmy dystrybuowane są zgodnie z prawem - ZML.com podpisał stosowane umowy z rosyjską organizacją ROMS, odpowiedzialną za ochronę praw autorskich.

Warto jednak wspomnieć, że na tych samych zasadach działał swego czasu słynny sklep muzyczny AllofMP3.com, który oferował możliwość pobierania niezabezpieczonych plików audio za niewielką opłatą. Jego działalność była ostro krytykowana i wiele wytwórni muzycznych ( które twierdziły, że serwis narusza ich własność intelektualną ) podjęło odpowiednie kroki prawne. Ostatecznie zakończyło się to zlikwidowaniem AllofMP3 - http://www.idg.pl/news/116008.html. Wcześniej serwis został odcięty przez ISP w niektórych krajach, zaś Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego wymogła na firmach VISA i MasterCard, by zablokowały one możliwość płacenia ich kartami za zakupy w serwisie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)