Amazon sprzedaje muzykę bez DRM

Amazon sprzedaje muzykę bez DRM

Amazon sprzedaje muzykę bez DRM
Źródło zdjęć: © Amazon
26.09.2007 14:30, aktualizacja: 26.09.2007 14:50

Amazon.com uruchomił w USA wersję beta sklepu z muzyką do pobrania bez zabezpieczeń DRM. W AmazonMP3 można znaleźć ponad 2 mln utworów w formacie MP3. Muzykę w sklepie zdecydowały się sprzedawać dwie wytwórnie z tzw. wielkiej czwórki: EMI i Universal oraz kilkadzesiąt wytwórni niezależnych. Piosenki są tańsze niż w iTunes.

Jeden utwór kosztuje w sklepie Amazon 0,89 USD, w stosunku do 0,99 USD w iTunes za utwór objęty zabezpieczeniami przed kopiowaniem. Jeszcze mniej konkurencyjnie przedstawia się oferta iTunes jeśli chodzi o muzykę bez zabezpieczeń DRM - taki utwór w sklepie Apple kosztuje 1,29 USD.

Za najdroższe albumy w sklepie Amazon trzeba zapłacić 8,99 USD, to zgodnie ze średnim kursem dolara ok. 25 zł.

W serwisie AmazonMP3 można znaleźć utwory wielu znanych artystów, m.in.: Pink Floyd, Kanye West'a, Radiohead, Norah'y Jones, Coldplay,50 Centa, Nirvany, Davida Bowie, Manu Chao.

Muzyka sprzedawana w sklepie ma jakość 256 kbps, tyle samo co niezabezpieczone utwory w iTunes. Do pobierania piosenek potrzebne jest specjalne oprogramowanie Amazon MP3 Downloader dostępne dla Windows i MacOS, przygotowywana jest także wersja dla systemu Linux.

Choć teoretycznie AmazonMP3 jest przeznaczony dla obywateli USA, to można w nim kupować muzykę także w Polsce, potrzebna będzie tylko karta kredytowa.

Także w Polsce niebawem powinny zostać uruchomione sklepy z muzyką bez zabezpieczeń. iPlay zapowiada taki sklep, a na razie uruchomił serwis CzasNaMp3.pl - http://salonik.internetstandard.pl/news/124147.html. Nową wersję swojego sklepu z muzyką OnetPlejer zapowiada także Onet.pl.

Muzykę bez zabezpieczeń można kupować już od dłuższego czasu - również w Polsce - w sklepie eMusic.com - http://www.internetstandard.pl/news/99239/100.html, jednak nie ma on w ofercie żadnych utworów pochodzących z katalogów wielkiej czwórki, czyli BMG/Sony, Universal, EMI oraz Warner Music Group.

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)