Amerykański satelita spadnie na Polskę?

Amerykański satelita spadnie na Polskę?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

15.02.2008 20:30, aktual.: 17.02.2008 13:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W grudniu 2006 roku Stany Zjednoczone wystrzeliły satelitę, który - jak się powszechnie sądzi - miał być wykorzystywany do fotografowania i filmowania powierzchni naszej planety w wysokiej rozdzielczości. Jednak prawdopodobnie z powodu awarii głównego komputera sterującego, satelita nie spełnił swojej funkcji. Od stycznia bieżącego roku wiadomo, że na pewno spadnie on na Ziemię.

Jak podały przed chwilą telewizyjne Wiadomości, amerykańskie władze skontaktowały się z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej. Stany Zjednoczone planują ponoć zniszczenie satelity na orbicie, ale zaryzykowano też twierdzenie, że kontakt miał służyć przekazaniu hiobowej wieści o możliwości uderzenia satelity w Polskę.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Amerykański pojazd waży 10 ton i powinien poruszać się z I prędkością kosmiczną ( 7,91 km/s, czyli 28 476 km/h ). Ze względu na problemy ze sterowaniem, "zahaczył" on o ziemską atmosferę, co zmniejszyło jego prędkość i przybliżyło go do planety. Z każdą chwilą nasza gazowa otoczka wyhamowuje go coraz bardziej, a jego orbita się zacieśnia.

Bez strachu, będzie dobrze!

Przedstawiciele amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego twierdzą, że nie ma się czego obawiać. W ciągu minionych lat wiele satelitów spadło na ziemię i nikomu nic się nie stało. W sumie nie ma się czemu dziwić, 70 procent powierzchni Ziemi to morza i oceany.

Tym razem jednak nie jest to zwykły stary satelita, którego da się wprowadzić na odpowiednią orbitę. Jeśli wierzyć plotkom, sprzęt kompletnie nie reaguje na wezwania NASA, a jego zbiorniki pełne są paliwa.

Z drugiej strony uderzenie w zamieszkałe obszary wydaje się tak mało prawdopodobne, że aż niemożliwe. Należy się spodziewać, że zamiast kosmicznej katastrofy będziemy świadkami eksplozji na orbicie i najpiękniejszego deszczu meteorów w tym stuleciu.

Inne kosmiczne katastrofy: "Słońce się zmienia, GPS-y mogą mieć problemy - http://www.pcworld.pl/news/136402.html"

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)