Polski satelita Światowid trafi na orbitę w 2018 roku

Zbudowany przez wrocławską firmę SatRevolutions satelita Światowid jest wykonany w technice druku 3D. Trafi na orbitę okołoziemską w 2018 roku. Zostanie wyniesiony na pokładzie rakiety Neptune N3 należącej do amerykańskiej firmy Interorbital Systems. Razem ze Światowidem na orbitę trafią dwa nanosatelity PhoneSat.

Polski satelita Światowid trafi na orbitę w 2018 roku
Źródło zdjęć: © SatRevolutions

Światowid będzie pierwszym polskim satelitą komercyjnym. Jego głównymi zadaniami będzie badanie pola magnetycznego i grawitacyjnego Ziemi oraz zmiany pogody i zjawisk zachodzących w atmosferze. Na pokładzie Światowida znajduje się autorski system optyczny, który dostarczy wysokiej jakości zdjęcia satelitarne Ziemi. SatRevolutions liczy, że z wyników badań będą chciały korzystać uczelnie oraz instytuty badawcze.

Obraz
© Satelita Światowid (fot. SatRevolutions)

Wraz ze Światowidem na orbitę okołoziemską dostaną się dwa mniejsze satelity PhoneSat. Zbudowane są z komponentów używanych w telefonach komórkowych i pracują na systemie Android. SatRevolution chce sprawdzić jak takie rozwiązanie spisze się w kosmosie. Polskie satelity polecą na orbitę na pokładzie rakiety Neptune N3. Umieści ona trzy satelity na wysokości 310 km nad powierzchnią Ziemi. Rakieta wystartuje z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym i przeleci nad pustynią Mojave.

Obraz
© Satelita Światowid (fot. SatRevolutions)

Światowid nie będzie pierwszym polskim satelitą na orbicie. Do tej pory w przestrzeni kosmicznej umieszczono trzy polskie satelity niekomercyjne. Są to dwa satelity naukowe Lem i Heweliusz oraz PW-Sat będący wynikiem studenckiego projektu. Start rakiety ze Światowidem zaplanowany jest na pierwszy kwartał 2018.

Obraz
© Satelita Światowid (fot. SatRevolutions)

_ Projekt Światowid to tylko początek naszej działalności na rynku kosmicznym. W pierwszym kwartale 2018 r. wyniesiemy na orbitę Światowida i dwa nanosatelity towarzyszące. Będzie to pierwsza mała chmura satelitów, która pozwoli nam na przeprowadzenie badań i zaobserwowanie, jak te maszyny zachowują się w przestrzeni kosmicznej. Dzięki zebranym danym będziemy mogli dalej rozwijać nasze technologie. Docelowo mamy zamiar umieszczać na orbicie wiele współpracujących ze sobą satelitów, a w przyszłości chcemy, żeby SatRevolution S.A. była integratorem całych systemów satelitarnych _– mówi Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)