Elon Musk i SpaceX szykują kolejny start Falcon 9. Oglądaj na żywo już dzisiaj [Wideo]

Elon Musk i SpaceX szykują kolejny start Falcon 9. Oglądaj na żywo już dzisiaj [Wideo]

Elon Musk i SpaceX szykują kolejny start Falcon 9. Oglądaj na żywo już dzisiaj [Wideo]
Źródło zdjęć: © SpaceX
17.02.2020 11:48

17 lutego startuje rakieta Falcon 9 z kolejnymi satelitami Starlink. To już piąta partia satelitów, których celem będzie dostarczenie internetu na całym świecie - także w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe.

Docelowo konstelacja Starlink ma składać się z kilkunastu tysięcy satelitów i zapewnić dostęp do internetu na całym świecie. Pomimo początkowych trudności, Elon Musk i Starlink z powodzeniem wystrzelili od maja zeszłego roku już 4 misje Starlink.

17 lutego 2020 o godz. 16:05 czasu polskiego zaplanowano start misji Starlink-5, której celem będzie umieszczenie kolejnych 60 satelitów na niskiej orbicie ziemskiej. Transmisję możecie obejrzeć na żywo poniżej:

Rakieta Falcon 9 brała już udział w 3 innych startach - w maju, lipcu i grudniu 2019. Jeśli start odbędzie się zgodnie z planem, będzie to najkrótszy czas pomiędzy dwoma startami tej samej rakiety. Dotychczasowy rekord wynosi 71 dni - tym razem może to być 63 dni.

Prognozy dają ponad 90 proc. szanse na dzisiejszy start. Przeszkodą mogą być kłębiaste chmury powodujące zamarzanie lub silne wiatry, które mogą wystąpić na dużych wysokościach. Firma Elona Muska borykała się ostatnio z dosyć dużymi problemami podczas poprzednich startów, ale na szczęście każdy z nich - mimo opóźnień - kończył się sukcesem.

Według miliardera, satelity Starlink już w tym roku mogą zacząć udostępniać internet na terenie USA i Kanady. Elon Musk wysłał nawet pierwszy tweet "z kosmosu" łącząc się z tworzoną przez siebie siecią.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)