Pióro czy młotek? Co spadnie pierwsze? Amerykański astronauta nagrał film na Księżycu

Pióro czy młotek? Co spadnie pierwsze? Amerykański astronauta nagrał film na Księżycu

Pióro czy młotek? Co spadnie pierwsze? Amerykański astronauta nagrał film na Księżycu
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0 | NASA
Bolesław Breczko
23.01.2017 10:59, aktualizacja: 23.01.2017 11:44

W próżni dwa obiekty o różnej masie spadną z tą samą prędkością – do takiego wniosku doszedł, w szesnastym wieku włoski astronom, fizyk i matematyk – Galileusz. Natomiast amerykański astronom David Scott w 1971 roku sprawdził tę teorię w praktyce upuszczając młotek i pióro na powierzchnię Księżyca.

Wydaje się niemożliwe, aby dwa obiekty o tak różnej masie mogły opadać z taką samą prędkością. Lekcja fizyki, na której ta teoria jest omawiana zazwyczaj wywołuje spore poruszenie, wszyscy przecież wiedzą, że piórko spada delikatnie i powoli, falując w powietrzu podczas gdy młotek spada na ziemię natychmiast, pozostawiając po sobie dziurę w parkiecie.

Dziś dzięki potędze nauki, NASA i internetowi możemy na własne oczy przekonać się, że pióro i młotek spadną z taką samą prędkością w warunkach bliskich całkowitej próżni. Członek misji Apollo 15, Scott Davis, sprawdził to na powierzchni Księżyca.

Chociaż jakość wideo pozostawia wiele do życzenia, to widać na filmie, że pióro i młotek uderzają o powierzchnię Księżyca w tym samym momencie. Nie wszystkich jednak może ten film przekonać. Cały czas teoria o sfingowaniu lądowania Amerykanów na Księżycu jest żywa. Na szczęście podobny eksperyment, potwierdzający odkrycie Galileusza, przeprowadził brytyjski fizyk Brian Cox. Nie leciał w tym celu na Księżyc, a wykorzystał największą na świecie komorę próżniową. W ośrodku NASA w Ohio, w całkowitej próżni, zrzucił piórko i kulę do kręgli. Wynik eksperymentu, w dużo lepszej jakości niż filmu z Księżyca, możecie zobaczyć w filmie poniżej. Sam test zaczyna się w 2 minucie i 50 sekund.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)