2) Dostosuj iPhona do swoich potrzeb

2) Dostosuj iPhona do swoich potrzeb

2) Dostosuj iPhona do swoich potrzeb
18.08.2010 09:32, aktualizacja: 13.01.2011 13:50

Jeśli już potrafimy się sprawnie posługiwać iPhonem to przyszedł czas aby dostosować go lepiej do własnych potrzeb.

Oprócz opisywanej już synchronizacji kontaktów poprzez program iTunes, można synchronizować wiele więcej rzeczy. Zaliczają się do nich kalendarze, konta pocztowe, muzyka, zdjęcia, filmy, podcasty, programy zakupione w AppStore, dzwonki.

Wszystkie ustawienia zadań do synchronizacji wykonujemy na komputerze zaznaczają odpowiednie opcje w zakładach które pojawią się po podłączeniu telefonu do komputera.

Program iTunes w czasie instalacji wyszuka nam muzykę zgromadzona na dysku i proces synchronizacji ograniczy się do zaznaczenia, że chcemy ją wykonać. W przypadku zdjęć i filmów trzeba będzie wybrać folder w którym są one przechowywane na naszym komputerze. Programy i Podcasty możemy ściągać i kupować w internetowym sklepie Apple ale o tym napiszę w kolejnym odcinku.

Obraz
© Rys.1

Synchronizacja jest najszybszą i jedyną oficjalną metodą na przeniesienie interesujących nas danych z komputera na telefon. Niestety ma swoje wady do których należy min. brak możliwości synchronizacji notatek. (Rys.1,Rys.2)

Obraz
© Rys.2

Jeśli mamy już zsynchronizowany telefon z komputerem możemy przystąpić do jego personalizacji. Nie każdemu musi się podobać początkowe ustawienie ikonek na ekranie. Aby je zmienić należy nacisnąć i przytrzymać dowolną ikonkę, wtedy wszystkie pozostałe zaczną się ruszać i w tym stanie można je dowolnie przemieszczać po ekranie. Jeśli chcemy jakąś ikonkę umieścić na kolejnym ekranie musimy ją przeciągnąć do krawędzi ekranu, zostanie przeniesiona na nowy ekran. Aby zakończyć przestawianie ikon należy wcisnąć przycisk pod wyświetlaczem.

Większość ustawień zgromadzona jest pod znaną już ikonką „Ustawienia”. (Rys.3)

Obraz
© Rys.3

Na początek o ile posiadamy w zasięgu sieć Wi-Fi powinniśmy ją skonfigurować w tym miejscu. iPhone pobiera sporo danych z Internetu i skonfigurowanie sieci Wi-Fi pozwoli nam na zaoszczędzenie na opłatach do naszego operatora. Konfiguracja Wi-Fi jest szalenie prosta i ogranicza się do kliknięcia na menu Wi-Fi i wybrania naszej sieci. Jeśli siec jest zabezpieczona pojawi się pytanie o hasło. Od tej pory zawsze jak znajdziemy się w zasięgu skonfigurowanej sieci to właśnie ona a nie połączenie przez sieć komórkową będzie wybierana jako domyślna.

Kolejnym menu na które na pewno powinniśmy zwrócić uwagę to „Dźwięki”. definiujemy tutaj ustawienia dźwięków połączeń, SMS oraz powiadomienia o innych zdarzeniach systemowych. Niestety rodzaj dźwięku możemy wybrać tylko dla połączeń przychodzących i dla SMS. Co więcej własny dzwonek możemy ustawić tylko dla połączeń przychodzących i dodatkowo musi to być dzwonek przegrany wcześniej z komputera. Nie da się ustawić dzwonka bezpośrednio z muzyki zgromadzonej na iPhone.

W tym menu możemy również ustawić siłę dzwonka, można to jednak zrobić też w każdej chwili przyciskami z boku obudowy gdy nie prowadzimy rozmowy. W czasie rozmowy będą one służyły do ustawienia siły głosu naszego rozmówcy. W każdej chwili możemy tez wyłączyć wszystkie dźwięki przełącznikiem nad przyciskami głośności. (Rys.4)

Obraz
© Rys.4

Ustawienie wyświetlacza są dwa jedno to jego jasność która może być sterowana ręcznie lub automatycznie na podstawie oświetlenia otoczenia. Radze zostawić ustawienie „Automatyczna jasność”. bo działa ono bardzo sprawnie. Kolejne ustawienie związane z wyświetlaczem to „Tapeta”. Jako tapetę możemy wybrać zdjęcie zrobione aparatem wbudowanych w iPhone lub zdjęcie skopiowane w procesie synchronizacji z naszego komputera.(Rys.5)

Obraz
© Rys.5

Bardzo ważne jest kolejne menu w ustawieniach czyli „Ogólne”. Oprócz typowych ustawień czasu czy języka warto zwrócić szczególną uwagę na dwie opcje. (Rys.6)

Obraz
© Rys.6

Pierwsza to „Kod Autoblokady”. Wyjaśniam dlaczego to ważne. iPhone ma przypadłość która wielu osobom nie odpowiada czyli wyświetla na ekranie treść wiadomości SMS która do nasz przyszła. Jeśli nie chcemy zdradzać otoczeniu własnej korespondencji to będziemy musieli włączyć kod autoblokady. Po włączeniu tej opcji i wybraniu kody będziemy mieli możliwość wyłączenia podglądu SMS. Teraz aby przeczytać treść wiadomości będziemy musieli wpisać nasz tajny kod. Niedogodność z tym związana jest taka, że ten kod trzeba będzie wpisać przy każdym wybudzeniu telefonu np. w celu wykonania połączenia. (Rys.7)

Obraz
© Rys.7

Druga ciekawą opcją jest „Przycisk Początek”. możemy w tym miejscu definiować co zrobi telefon po szybkim dwukrotnym kliknięciu na przycisk pod ekranem. Proponuje ustawić „Ulubione numery”, przy takim ustawieniu dwukrotne klikniecie pokaże nam listę ulubionych numerów, lecz w przypadku gdy będziemy mieli włączone odtwarzanie muzyki pokaże przyciski do sterowania iPodem. (Rys.8)

Obraz
© Rys.8

Gdy dokonamy już wszystkich ustawień przyciskiem Home „pod ekranem”. wracamy do głównego menu. Tutaj warto zwrócić uwagę na ikonkę „Pogoda” i dodać do niej miasto które nasz interesują. Aby to wykonać należy wcisnąć przycisk „i” w prawym dolnym rogu.(Rys.9)

Obraz
© Rys.9

Warto tez wspomnieć o kalkulatorze. Po kliknięciu na jego ikonkę pojawi się on w wersji bardzo prostej, jeśli chcemy uzyskać bardziej zaawansowany wybór wystarczy przekręcić telefon w tryb poziomy. (Rys.10)

Obraz
© Rys.10

Wybór opcji dostosowujących iPhone do naszych potrzeb jest moim subiektywnym wyborem. Możliwe, że Was będzie interesowało coś zupełnie innego. Nie bójcie się klikać w wszystkie ikonki, nie popsujecie w ten sposób waszego nowego gadżetu a na pewno znajdziecie wiele interesujących funkcji.

Norbert Cała

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)