Od dziś ty decydujesz, jak kontrolować swoich posłów

Od dziś ty decydujesz, jak kontrolować swoich posłów

Od dziś ty decydujesz, jak kontrolować swoich posłów
Źródło zdjęć: © WP.PL
15.02.2012 15:03

Fundacja ePaństwo - wydawca Sejmometru - wzbogaciła swój portal w archiwum nagrań wideo oraz zupełnie nowe API, które dają obywatelom więcej możliwości do kontroli posłów oraz zmian w polskim prawie. Umożliwiają także tworzenie własnych aplikacji, które sprawią, że praca polityków będzie jeszcze bardziej przejrzysta.

- _ Patrząc na ostatnie zamieszanie wokół ACTA, gdzie głównym zarzutem był brak przejrzystości władzy, udostępniamy dziś szereg zmian, które mają dać obywatelom jeszcze więcej możliwości kontroli posłów _ - mówi Daniel Macyszyn, prezes Fundacji ePaństwo. -_ Dotychczas nasi użytkownicy mogli w łatwy i przejrzysty sposób zapoznawać się z treścią debat i wypowiedzi poselskich. Teraz mogą je również oglądać, a jeśli wpadnie im do głowy pomysł, jak inaczej wykorzystać udostępniane dane, mogą go sami zrealizować dzięki API _ - dodaje Macyszyn.

API, czyli specjalny protokół za pomocą którego można pobierać wszystkie dane o pracy VII kadencji Sejmu, został odświeżony i umożliwia tworzenie własnych aplikacji i serwisów w oparciu o niego. Specyfikację, informacje o liście dyskusyjnej oraz poradnik można znaleźć na specjalnej stronie: http://sejmometr.pl/api

Największą zmianą jest jednak udostępnienie nagrań wideo z posiedzeń Sejmu. - _ Nie chodzi tylko o to, by zamieścić kilkunastogodzinne wideo, ale o to, aby obywatel mógł łatwiej zapoznać się z treścią wypowiedzi. Dlatego starannie dzielimy większe fragmenty i przyporządkowujemy je do do debat i wypowiedzi posłów _ - tłumaczy Macyszyn. Obywatele mogą nie tylko czytać o tym, co wybrani posłowie robią w Sejmie, ale też oglądać i to z precyzją do nawet kilkusekundowego wystąpienia. Zainteresowani mogą otrzymywać linki do wideo za pomocą newslettera rozsyłanego po każdym posiedzeniu - wystarczy założyć konto w portalu tutaj - http://sejmometr.pl/rejestracja.

Twórcy dopracowali też interfejs strony, sprawiając, że jest prostszy w obsłudze. Bardzo łatwo można założyć konto w serwisie i subskrybować aktywność wybranych posłów, tworząc własny portal społecznościowy, gdzie przyjaciół zastąpią politycy, a informacje o spotkaniach towarzyskich - statystyki głosowań, treści wypowiedzi czy stan obecności posłów podczas głosowań.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Tak ma wyglądać nowe logo Windows"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)