Czy Facebook podsłuchuje swoich użytkowników przez telefon?

Czy Facebook podsłuchuje swoich użytkowników przez telefon?

Czy Facebook podsłuchuje swoich użytkowników przez telefon?
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko
02.11.2017 11:25, aktualizacja: 02.11.2017 12:14

Aplikacje Facebook oraz Messenger na telefonach mają rzekomo słuchać otoczenia, nawet gdy pozostają włączone w tle, wyłapywać słowa kluczowe i na tej podstawie oferować później sprofilowane reklamy w swoich aplikacjach.

Spekulacje na temat tego, że *Facebook podsłuchuje użytkowników przez mikrofon telefonu *pojawiają się regularnie od kilku lat.

Przykładów potwierdzających te podejrzenia było sporo. W internecie pojawiały się kolejne opisy przypadków, gdy ktoś rozmawiał np. o sprayu na insekty lub pochłaniaczach wilgoci, aby później znaleźć reklamy tych produktów w swoim feedzie na Facebooku. Osoby te zarzekały się, że nigdy nie szukały tych informacji w internecie, więc jedynym źródłem informacji, z których mógłby czerpać Facebook, to prywatne rozmowy. Albo wyjątkowy zbieg okoliczności.

Na te oskarżenia postanowił odpowiedzieć szef działu reklamy Facebooka Rob Goldman. Zapewnił, że dział reklamy nigdy nie używał i nie ma zamiaru używać mikrofonów w telefonach do podsłuchiwania rozmów, aby lepiej dopasować reklamy.

Wypowiedź Goldmana nie rozwiała jednak wątpliwości co do praktyk Facebooka. Wiele osób nadal informuje o wyjątkowo "trafnych" reklamach, po tym jak rozmawiali z bliskimi lub znajomymi na określony temat. Jeden z amerykańskich użytkowników przeprowadził nawet test, który ma udowodnić, że Facebook jednak wykorzystuje mikrofony w telefonach do lepszego profilowania pod kątem reklam. Przez cały dzień rozmawiał z dziewczyną o tym, że muszą kupić karmę dla kota. Mimo tego, że kotów nie mają i nigdy poza tym dniem o nich nie rozmawiali, mężczyzna zaczął dostawać reklamy karmy dla kotów.

A wy o czym rozmawiacie przy włączonym Facebooku lub Messengerze?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)