Allegro broni swoich użytkowników przed Skarbówką

Allegro broni swoich użytkowników przed Skarbówką

Allegro broni swoich użytkowników przed Skarbówką
Źródło zdjęć: © WP.PL
31.01.2012 10:15

Allegro złożyło oficjalną skargę na wrocławską izbę skarbową. Chroni w ten sposób nie tylko siebie, ale też i swoich użytkowników. To już drugi akt odwagi ze strony najpotężniejszej polskiej platformy e-handlowej. Brawo!

Allegro już drugi raz decyduje się nie być neutralne i przeźroczyste, a zająć oficjalne stanowisko wobec pomysłów miłościwie nam panujących. Nie czarujmy się: ACTA godzi w interesy Allegro (handel podróbkami), a protestowanie przeciwko temu porozumieniu jest ostatnio po prostu modne. Jednak nie interesują mnie motywy, a skutki. Protest Allegro przeciwko ACTA wzbudził wyłącznie moją sympatię.

Tak samo wzbudzają też moją sympatię kolejne wieści z frontu Allegro kontra Rząd. Znowu, jest to nie tylko ruch PR-owy, ale też obrona własnych interesów. Ale i tu cieszy mnie, że Allegro zajęło stanowisko. A o co chodzi? O najnowszy pomysł wrocławskiej Izby Skarbowej. Ta rozpisała przetarg na mechanizm obsługujący bazę danych, która przechowywałaby archiwalne aukcje ze wszystkich polskich platform e-handlowych. Nie tylko Allegro, ale również polskiego eBay’a, Świstaka i innych. Baza danych miałaby służyć weryfikacji naszych dochodów z aukcji i przypilnowania, byśmy mogli odprowadzić stosowny podatek. O sprawie pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów.

Tak jak prywatnie jestem zwolennikiem redukowania podatków do absolutnego minimum, tak rozumiem zasadę _ dura lex, sed lex _, więc prawa należy przestrzegać. Problem w tym, że pomysł wrocławskiej skarbówki kłóci się nieco z zasadami przyjętymi w internecie i nieco tymi przyjętymi przez zdrowy rozsądek. Owa baza danych miałaby przechowywać nasz nick, dane adresowe, nazwisko, dane aukcji, jej opis, koszty wysyłki, numery kont bankowych, powiązane telefony, maile i wykorzystane firmy kurierskie. Dużo za dużo. To, de facto, cała baza danych Allegro.

Allegro podniosło, moim zdaniem, słuszny raban. Sprawie przygląda się też już Generalny Inspektor Danych Osobowych. Grupie Allegro: gratuluję!

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Znamy wymagania sprzętowe Diablo III"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)