Znana specyfikacja Radeona HD 2900 XT

Znana specyfikacja Radeona HD 2900 XT

Znana specyfikacja Radeona HD 2900 XT
25.04.2007 17:30, aktualizacja: 26.04.2007 12:24

Z nieoficjalnych informacji jakie można przeczytać w Internecie wiemy już jaką specyfikację będzie miał topowy model nowych Radeonów HD 2000, czyli wersja HD 2900 XT.

Procesor znany do niedawna pod kodową nazwą R600 wykonany będzie w technologii 80 nm i zostanie wyposażony w 320 superskalarnych zunifikowanych jednostek obliczeniowych. Interfejs pamięci ma być 512-bitowy wyposażony w 8-kanałwy kontroler. Z procesorem zostanie zintegrowany mechanizm obsługi CrossFire bez konieczności korzystanie z zewnętrznych łączników. Układ w dużym stopniu bazuej na procesorze zastosowanym w konsoli Xbox 360, z tym, że w stosunku do niego ATI dokonało szeregu usprawnień ( m.in. wbudowało specjalny procesor wideo UVD ( Universal Video Decoder ) prawie całkowicie odciążający CPU od zadań związanych z dekodowaniem filmów SD i HD ).

W procesorze znajdziemy także sprzętowo realizowaną Tesselację, czyli mechanizm dokonujący na drodze sprzętowej podziału trójkątów na mniejsze elementy, a przez to zwiększający szczegółowość obrazu bez niekorzystnego wpływu na wydajność generowania obiektów 3D.

W karcie zastosowany ma być nowy tryb wygładzania, tzw. Custom Filter AA ( CFAA ), który maksymalnie można ustawić na 24x. Także tryby 8x MSAA zostały całkowicie zmodyfikowane, teraz maja oferować o wiele lepszą jakość obrazu. Karty mają obsługiwać standard HDMI przesyłając jednocześnie obraz i dźwięk ( w procesor graficzny wbudowano układ audio ). Niestety implementacja HDMI to wersja 1.2, w związku z czym oferująca bardzo ograniczone możliwości ( m.in. obsługa jedynie dźwięku 5.1 standardowych trybów DD i DTS ).

Częstotliwość pracy rdzenia to 742 MHz, natomiast 512 MB pamięci GDDR3 - 1,65 GHz. W komplecie z kartą każdy ma otrzymać 3 gry firmy Valve. M.in. Half Life 2: Episode Two.

Zużycie energii przez kartę oscyluje wokół 200 W.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)