Linksys E-series, czyli szybkie routery z kontrolą rodzicielską

Linksys E‑series, czyli szybkie routery z kontrolą rodzicielską

Linksys E-series, czyli szybkie routery z kontrolą rodzicielską
Źródło zdjęć: © Linksys
05.11.2010 11:54

Cisco wprowadza do Polski bezprzewodowe routery Linksys E-series w najszybszym standardzie Wireless N. Wraz z nimi debiutuje na rynku nowe oprogramowanie do zarządzania siecią Cisco Connect, które w prosty i intuicyjny sposób umożliwia rozbudowanie funkcji bezpieczeństwa w zależności od indywidualnych potrzeb domowników

Routery Linksys z serii E pracują w standardzie Wireless N (802.11n), dzięki czemu mogą przesyłać dane z prędkością do 30. Mbps. Stworzono je dla osób, którym zależy na sieci sprawnie obsługującej wszystkie domowe media, w tym telewizory HD, konsole do gier (Xbox, Wii i PlayStation) oraz laptopy.

Obraz
© (fot. Linksys)

Routery wyposażone są też w specjalny przycisk „easy WiFi”. i funkcję Wireless Protected Setup, dzięki czemu automatycznie odnajdują i łączą się z innymi urządzeniami pracującymi w standardzie WiFi.

Co wyróżnia serię routerów E, to dołączane do produktów nowe oprogramowanie Cisco Connect. Służy ono do instalacji domowej sieci. Jego ideą jest prostota obsługi - można je skonfigurować bezprzewodowo w trzech prostych krokach. Cisco Connect sprawnie zarządza domową siecią: dodaje do niej nowe urządzenia, pozwala na zmianę sieci i hasła, ustala uprawnienia każdego z nich i zapewnia bezpieczeństwo przed atakami internetowymi. Program może również samodzielnie, automatycznie zmieniać nazwę sieci bezprzewodowej, login i hasło do routera oraz zabezpieczać sieć za pomocą najmocniejszego szyfrowania.

Cisco Connect proponuje łatwą metodę monitorowania, z jakich stron korzystają domownicy oraz blokowania dostępu do wybranych serwisów - funkcja przydatna szczególnie rodzicom. Nowinką jest też ustawianie bezpiecznego dostępu do domowej sieci dla gości.

Kontrola rodzicielska, czyli "parental control"

Cisco Connect umożliwia kontrolowanie dostępu do internetu na wszystkich domowych komputerach. Pozwala zablokować wyświetlanie wybranych witryn i aplikacji. Reguluje też czas korzystania z internetu przez konkretnych użytkowników, uwzględniając dni tygodnia oraz godziny. Co ważne, ustawienia te są dostępne z poziomu routera, a więc uniemożliwiają dzieciom ich zmianę na samym komputerze.

Dostęp dla gości, czyli "guest access"

Funkcja "guest access" umożliwia gościom dostęp do internetu, nie dopuszczając ich jednocześnie do prywatnej sieci domowej. Osoby, które odwiedzają nas z własnymi laptopami czy telefonami komórkowymi, mogą korzystać ze specjalnie wydzielonej sieci, tzw. "guest net". Wystarczy aktywować ją w programie Cisco Connect i zabezpieczyć hasłem dostępu.

Linksys E1000 Wireless-N (sugerowana cena detaliczna - 199 zł z VAT)
• Do codziennego korzystania z internetu z standardzie Wireless N
• Umożliwia bezprzewodowe podłączanie komputerów i innych urządzeń
•. Posiada cztery porty Fast Ethernet (10/100 Mb/sek.)

Linksys E2000 Advanced Wireless-N (sugerowana cena detaliczna - 299 zł z VAT)
• Zapewnia płynne współdziałanie komputerów, konsol do gier, telewizorów HD obsługujących internet oraz odtwarzaczy Blu-ray
• Wykorzystuje technologię pracy na dwóch pasmach, która pozwala wybrać odpowiednią częstotliwość (2,4 GHz lub 5 GHz), w celu wyeliminowania ewentualnych interferencji.
•. Posiada cztery porty Gigabit, które ułatwiają szybszy przesył plików do innych urządzeń pracujących w tej technologii, np. do komputerów, dysków twardych i serwerów.

Linksys E3000 High-Performance Wireless-N (Dual-Band) (sugerowana cena detaliczna - 499 zł z VAT)
• Stworzony do strumieniowej transmisji filmów i innych danych, podłączania komputerów, konsol do gier, telewizorów HD obsługujących internet oraz odtwarzaczy Blu-ray
• Wykorzystuje technologię jednoczesnej pracy na dwóch pasmach (2,4 GHz i 5 GHz). Podstawowa częstotliwość 2,4 GHz wykorzystywana jest przez urządzenia takie jak drukarki, telefony bezprzewodowe czy faks. Natomiast mniej „zatłoczona” częstotliwość 5 GHz jest używana do przesyłu danych multimedialnych wrażliwych na opóźnienia, np. filmów, muzyki, gier online.
• System Wireless-N zapewnia również sprawniejszy strumieniowy przesył filmów HD i innych plików oraz daje możliwość niezakłóconego grania w gry online.
• Zawiera cztery porty Gigabit, które zapewniają łączność z nośnikami danych i umożliwiają przesyłanie plików pomiędzy domownikami
•. Wbudowany serwer mediów umożliwia strumieniowy przesył danych do konsoli Xbox 360, PS3 lub innych urządzeń podłączonych za pośrednictwem USB

Linksys Dual-Band Wireless-N USB Adapter
• Umożliwia połączenie komputerów stacjonarnych i laptopów w technologii Wireless-N
• Zawiera przedłużacz USB i podstawkę ze złączem, szczególnie do trudnodostępnych portów USB
• Technologia dual-band pozwalająca na wybór odpowiedniej częstotliwości: 2,4 GHz lub 5GHz

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)