Złoty Medal w Genewie dla programu b-Link

Złoty Medal w Genewie dla programu b‑Link

Złoty Medal w Genewie dla programu b-Link
05.05.2010 10:58

Program b-Link, wspólne dzieło naukowców z Politechniki Łódzkiej i Telekomunikacji Polskiej, zdobył złoty medal na 38 Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Program umożliwia sterowanie komputerem za pomocą mrugania oczami.

Międzynarodowe jury doceniło zalety b-Linka oraz jego powszechność i dostępność. To aplikacja dla osób, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogły w ogóle lub miały w znacznym stopniu ograniczoną możliwość korzystania z komputera i Internetu. Sukces b-Linka jest bardzo dobrym przykładem połączenia potencjału naukowców z Politechniki Łódzkiej z potencjałem technologicznym i finansowym Telekomunikacji Polskiej. Współpraca umożliwiła wdrożenie pomysłu, który dla osób niepełnosprawnych może być bezcenny.

Obraz
© Tak działa b-link: Oprogramowanie b-link za pomocą dołaczonej dowolnej kamery internetowej ustala pozycje oczu, a następnie śledzi ruchy powiek. Specjalne algorytmy przetwarzają sygnał umożliwiając sprawne kierowanie komputerem np. przeglądarką internetową czy edytorem tekstu.

Program ma tę przewagę nad podobnymi rozwiązaniami, że nie wymaga drogich, specjalnych urządzeń czy oprogramowania. Można go bezpłatnie pobrać ze stron www.tp.pl lub www.orange.pl i korzystać praktycznie na całym świecie, ponieważ jest udostępniony na zasadach open source. W ciągu kilku miesięcy pobrało go już 1. tys. internautów. b-Link umożliwia wyświetlanie stron WWW, nawigację po nich za pomocą mrugnięć, sterowanie kursorem myszy i klawiaturą podczas posługiwania się programami: MS Word, MS Excel, MS Outlook, włączenie i wyłączenie dźwięku oraz wyłączenie komputera. Jest dostępny w polskiej, angielskiej i francuskiej wersji językowej. Obecnie trwają prace nad aplikacjami wykorzystującymi rozpoznawanie gestów twarzy i rąk.

Twórcami programu są dr Aleksandra Królak i prof. Paweł Strumiłło z Politechniki Łódzkiej oraz Katarzyna Barska i Piotr Bączyk z Orange Labs (wyspecjalizowanej jednostki badawczej Grupy TP).

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Genewie należy do największych targów wynalazczości na świecie. Składające się z 85 członków międzynarodowe jury nagrodziło w tym roku w sumie 53 spośród ok. tysiąca zgłoszonych wynalazków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)