Zaatakowano konta e‑mailowe zagranicznych dziennikarzy

Zaatakowano konta e-mailowe zagranicznych dziennikarzy
Źródło zdjęć: © WP

01.04.2010 16:21, aktual.: 02.04.2010 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnich tygodniach prawdopodobnie aż ośmiu zagranicznych dziennikarzy pracujących w Chińskiej Republice Ludowej albo na Tajwanie i korzystających z kont pocztowych w portalu Yahoo! stało się celem ataków crackerskich

Jak donosi organizacja Foreign Correspondent’s Club of China (FCCC) zaatakowane zostały różne konta. W jednym przypadku wszystkie e-maile były przesyłane do nieznanego odbiorcy na skutek włączenia w skrzynce funkcji automatycznego przekazywania wiadomości.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Dwudziestego piątego marca firma Yahoo! zablokowała niektóre konta; koncern potępił ataki, ale FCCC zarzuca mu, że nie powiadomił o fakcie zagrożonych użytkowników. Organizacja zwróciła się do Yahoo! z prośbą o wyjaśnienia, ale nie otrzymała informacji o szczegółach zajścia. FCCC przypomina, że w Chinach poczta elektroniczna nie jest bezpiecznym środkiem komunikacji.

Podobny atak - ale na znacznie szerszą skalę - przeprowadzono w styczniu na usługę pocztową Google'a. W tym przypadku ofiarą padły konta chińskich działaczy organizacji broniących praw człowieka. Koncern zagroził wycofaniem się z Chin i obecnie przekierowuje pytania zadane lokalnej wyszukiwarce do jej niecenzurowanego odpowiednika w Hongkongu. Użytkownicy widzą co prawda wszystkie wyniki wyszukiwania bez cenzury, ale zadanie blokowania niepożądanych w ChRL stron przejęły władze: wskazanych przez Google'a witryn nie da się wywoływać.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)