Kradzione konta iTunes są sprzedawane w Chinach

Kradzione konta iTunes są sprzedawane w Chinach

Kradzione konta iTunes są sprzedawane w Chinach
Źródło zdjęć: © Apple
07.01.2011 14:57, aktualizacja: 07.01.2011 15:10

Gazeta "Global Times" donosi, że w chińskich portalach handlowych (takich jak TaoBao.com) wystawiono na sprzedaż około 50 tysięcy zdyskredytowanych kont iTunes. Pakiety złożone z numeru karty kredytowej, identyfikatora Apple ID i hasła do konta iTunes kosztują od 15 centów do 30 dolarów.

Gazeta "Global Times" donosi, że w chińskich portalach handlowych (takich jak TaoBao.com)
wystawiono na sprzedaż około 50 tysięcy zdyskredytowanych kont iTunes. Pakiety złożone z numeru karty kredytowej, identyfikatora Apple ID i hasła do konta iTunes kosztują od 15 centów do 30 dolarów.

Przy użyciu tych danych nabywca do momentu zablokowania konta może się zaopatrywać w muzykę, filmy, aplikacje na iPhone'a, a od wczoraj (6 stycznia) także w oprogramowanie dla Maców.

Nie do końca wiadomo, w jaki sposób tak wiele danych na temat kont trafiło w ręce sprzedających. W ostatnich miesiącach dochodziło do prób wyłudzeń drogą e-mailową. Możliwe, że hakerzy również innymi sposobami dotarli do tych informacji. Nie da się zresztą wykluczyć, że przestępcy zdobyli dane kart kredytowych i sami pozakładali konta. Sprzedawcy kont obiecują zainteresowanym siedmiokrotny zwrot inwestycji –. pod warunkiem dokonania zakupów w ciągu 24 godzin od pobrania danych. Na chińskich stronach TaoBao można się dowiedzieć, że w ostatnich miesiącach sprzedano tysiące kont – pisze "Global Times".

W wywiadzie udzielonym gazecie rzecznik jednego z domów aukcyjnych przyznał, że chodzi o zdyskredytowane konta, bo inaczej nie byłyby one tak tanie. Jak jednak zapewnił, korzystanie z nich jest bezpieczne, dopóki prawowici właściciele się nie zorientują i nie złożą reklamacji. Trzeba się zatem pospieszyć; na temat legalności tych praktyk rzecznik nie chciał się wypowiadać.

Reporter gazety "Global Times" zakupił w serwisie TaoBao konto za równowartość 5 dolarów, po czym otrzymał nazwę użytkownika i hasło do iTunes. Następnie podczas korzystania z niego uzyskał dane prawowitego właściciela wraz z adresem rachunku w USA. W sekcji pomocy technicznej Apple'a znajdziemy wiele stron komentarzy poszkodowanych klientów, których konta bankowe zostały uszczuplone.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)