Atak na skrzynki mailowe Polaków. Przestępcy podszywają się pod duży bank i dostawcę internetu

Atak na skrzynki mailowe Polaków. Przestępcy podszywają się pod duży bank i dostawcę internetu
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

24.04.2017 17:00, aktual.: 26.04.2017 10:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przestępcy internetowi obrali sobie za cel nowe marki. Tym razem podszywają się pod Alior Bank i Multimedia Polska. Wszystko wskazuje, że wkrótce możemy się spodziewać następnych ataków.

Od piątku 21 kwietnia do Polaków wysyłane są wiadomości, których autor podszywa się pod Multimedia Polska i Alior Bank – podaje Zaufana Trzecia Strona.

W treści maila można przeczytać:

Witaj ,
Uprzejmie informujemy, iz w dniu 21.04.2017 zostala wystawiona eFaktura (faktura w wersji elektronicznej) o numerze FVT/MMP/00220408/0317 na kwote 65,01 zl z terminem platnosci przypadajacym na dzien 31.04.2017.
eFaktura zostala udostepniona w postaci zaszyfowanego pliku haslo do otwarcia: WUhZ
Kwota do zaplaty wynikajaca z eFaktury i Dokumentów Abonenckich wynosi 81,00 zl. Zaplac za pomoca eBOK
Dziekujemy za terminowe dokonanie wplaty.
W przypadku pytan prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego dostepnego w naszym serwisie eBOK lub kontakt z nasza Infolinia 244 244 244.
Pozdrawiamy,
Multimedia Polska S.A.

Przestępca użył prawdziwego szablonu używanego przez tego dostawcę telewizji i internetu. Czujność powinien wzbudzić brak polskich znaków w treści oraz fakt, że zapłaty należy dokonać do 31 kwietnia (kwiecień ma jedynie 30 dni).

Jak podaje cytowane źródło - istnieje bardzo wiele wspólnych punktów pomiędzy dzisiejszym atakiem i atakami z poprzednich tygodni na DPD, Play, [ Zarę ] (http://tech.wp.pl/uwazaj-ktos-podszywa-sie-pod-sklep-zara-i-rozsyla-e-mailem-wirusa-6089665211569281a), PayU, Netię i mBank. Pozwala to sądzić, że za tymi wszystkimi atakami stoi ta sama osoba.

W załączniku maila znajduje się złośliwe oprogramowanie – koń trojański vjw0rm.

Cytowany serwis podaje także, że identyczna kampania, chociaż prawdopodobnie o mniejszym zasięgu została skierowana przeciwko klientom Alior Banku. Także tam wykorzystano szablon prawdziwej wiadomości wysyłanej przez bank.

Obraz
© Zaufana trzecia Strona
Źródło artykułu:WP Tech
internetmultimediaoszustwo internetowe
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także