XO - później i drożej

XO - później i drożej

17.09.2007 09:00

Fundacja OLPC ( One Laptop per Child ) oznajmiła, że rynkowa premiera komputera XO ulegnie opóźnieniu, a sama maszyna będzie kosztowała więcej, niż zapowiadano. "Laptop za 100 dolarów" miał ostatecznie kosztować, jak informowano jeszcze w maju, 176 USD. Obecnie wiadomo już, że jego cena wyniesie 188 USD.

To niemal dwukrotnie więcej, niż zakładał pomysłodawca zbudowania taniej maszyny, Nicholas Negroponte z Massachusetts Institute of Technology. Produkcja XO miała rozpocząć się w bieżącym miesiącu. Została przesunięta na listopad, gdyż w maszynie znaleziono usterki.

Jeszcze przed końcem bieżącego roku ma zostać wyprodukowanych około 120 000 tanich laptopów. Zostaną one dostarczone rządom krajów rozwijających się, które mają rozdać je uczniom w swoich państwach.

Niewykluczone, że laptop trafi też na rynek i będzie sprzedawany jak każdy inny produkt. Pomimo trudności na jakie napotyka projekt, XO interesuje kolejne firmy. Do prac nad projektem dołączył Intel, a Microsoft sprawdza, czy można na nim uruchomić systemy z rodziny Windows.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)