OLPC prezentuje XO 3.0

OLPC prezentuje XO 3.0

24.12.2009 10:00, aktual.: 24.12.2009 21:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizacja One Laptop Per Child (OLPC) zaprezentowała nowy model netbooka z serii XO. Urządzenie oznaczone nazwą XO 3.0 będzie dostępne na rynku od 2012 roku w cenie poniżej 100 dolarów.

One Laptop Per Child (OLPC) poinformowała, że projekt XO 3.0 z dotykowym ekranem zostanie zbudowany na bazie modelu XO 1.75. który trafi do sprzedaży już w 2011 roku. Choć nie podano specyfikacji XO 3.0, to wiadomo, że będzie on dostępny w cenie poniżej 100 dolarów. Trzeba przyznać, że jak na urządzenie z dotykowym ekranem to całkiem atrakcyjna kwota.

XO 1.75. który trafi na rynek wcześniej, jest netbookiem z dotykowym ekranem o przekątnej 8,9 cali. Urządzenie korzysta z procesora ARM, który - jak twierdzi organizacja - zapewnia dwa razy większą szybkość i cztery razy mniejszy pobór mocy niż obecnie stosowane układy. XO 1.75 kosztować będzie około 150 dolarów.

Obraz
© (fot. IDG)

OLPC jednocześnie zaprezentowało model XO 1.5. który wygląda bardzo podobnie co Xo 1.0, ale zamiast układu MD Geode oferuje procesor VIA C7 i chipset VX855. Według OLPC przekłada się to na nawet dwukrotny wzrost wydajności. Do XO 1.5 włożono również cztery razy więcej pamięci RAM (obecnie 1GB) oraz Flash. (4GB lub 8GB do wyboru). Urządzenie z przeinstalowanym Linuksem lub Windosem do wyboru będzie dostępne na rynku już w styczniu 2010, w cenie około 200 dolarów.
"_ Pierwsza wersja urządzeń od OLPC, XO, oferuje rewolucyjnie niską cenę i minimalny pobór mocy. Robimy wszystko by jeszcze poprawić wyniki urządzeń z tej serii _ - powiedział Nicholas Negroponte, założyciel i prezes One Laptop per Child.

Idea "laptopa za 100 USD", czyli taniego komputera przeznaczonego dla dzieci z krajów rozwijających się, została zaprezentowana w styczniu 2005 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przez Nicholas Negroponte z MIT. Początkowo wydawało się, że pomysł ten może podzielić los wielu innych projektów - szlachetnych, ale niestety nigdy nie zrealizowanych. Stało się jednak inaczej - po kilku miesiącach idea "laptopa za 100 USD" zaczęła się krystalizować i dzięki temu wiele osób otrzymało opisywane urządzenia. OLPC zaprezentowało już kilka modeli urządzeń. Organizacja jest ważnym graczem na rynku tabletów - nie tyle ze względu na osiągane przez nią zyski, co charytatywny charakter działalności oraz oferowanie bardzo tanich i innowacyjnych rozwiązań mobilnych.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także