12-rdzeniowe Opterony już za rok, później 16-rdzeniowce

12‑rdzeniowe Opterony już za rok, później 16‑rdzeniowce

12-rdzeniowe Opterony już za rok, później 16-rdzeniowce
Źródło zdjęć: © AMD
23.04.2009 13:30, aktualizacja: 23.04.2009 14:40

Firma Advanced Micro Devices uaktualniła mapę procesorów dla serwerów. Znalazło się na niej kilka ciekawostek. Wśród nich wymienić warto nowe CPU z dwunastoma rdzeniami, które zadebiutują już w następnym roku oraz 16-rdzeniowe Opterony mające trafić na rynek rok później.

Wczoraj AMD dodało do oferty nowe 40W, czterordzeniowe Opterony, wykonywane w rozmiarze 4. nm. Natomiast już w maju do sprzedaży trafią nowe 6-rdzeniowe CPU dla serwerów, które pomimo zbliżonego poboru mocy mają cechować się o około 30% wyższą wydajnością.
Na mapie produktów pojawiły się także nowe procesory, które zadebiutują w następnych latach. Wśród nich są nowe Opterony z serii 600. (premiera w 2010 roku) dla konfiguracji dwu i czteroprocesorowych. Układy, oznaczone kodowo Magny-Cours zadebiutują wraz z nową platformą Maranello. Będą to jednostki ośmiordzeniowe i dwunastordzeniowe. Procesory korzystać będą z podstawki G34.
Za rok zadebiutuje również platforma San Marino, a z nią nowe Opterony 4000. które skierowane będą na segment tańszych serwerów (konfiguracje jedno i dwuprocesorowe). Nowe procesory korzystać będą z podstawki C32 i wyposażone będą w cztery lub sześć rdzeni. Ich nazwa kodowa to Lisbon.
Równie ciekawie zapowiada się kolejny rok. W 201. r. przewidziana jest premiera procesorów Interlagos, które będą dysponować dwunastoma i szesnastoma rdzeniami! Układy oparte będą na architekturze Bulldozer i wykonywane będą w rozmiarze 32 nm. Procesory będą kompatybilne z platformą Maranello. Do sprzedaży trafią także tańsze układy - Valencia (6 lub 8 rdzeni), dedykowane San Marino.
AMD zapowiedziało także, iż nowe procesory korzystać będą z architektury Direct Connect Architecture 2.0.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)