12‑rdzeniowe Opterony już za rok, później 16‑rdzeniowce

12-rdzeniowe Opterony już za rok, później 16-rdzeniowce
Źródło zdjęć: © AMD

23.04.2009 13:30, aktual.: 23.04.2009 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Advanced Micro Devices uaktualniła mapę procesorów dla serwerów. Znalazło się na niej kilka ciekawostek. Wśród nich wymienić warto nowe CPU z dwunastoma rdzeniami, które zadebiutują już w następnym roku oraz 16-rdzeniowe Opterony mające trafić na rynek rok później.

Wczoraj AMD dodało do oferty nowe 40W, czterordzeniowe Opterony, wykonywane w rozmiarze 4. nm. Natomiast już w maju do sprzedaży trafią nowe 6-rdzeniowe CPU dla serwerów, które pomimo zbliżonego poboru mocy mają cechować się o około 30% wyższą wydajnością.
Na mapie produktów pojawiły się także nowe procesory, które zadebiutują w następnych latach. Wśród nich są nowe Opterony z serii 600. (premiera w 2010 roku) dla konfiguracji dwu i czteroprocesorowych. Układy, oznaczone kodowo Magny-Cours zadebiutują wraz z nową platformą Maranello. Będą to jednostki ośmiordzeniowe i dwunastordzeniowe. Procesory korzystać będą z podstawki G34.
Za rok zadebiutuje również platforma San Marino, a z nią nowe Opterony 4000. które skierowane będą na segment tańszych serwerów (konfiguracje jedno i dwuprocesorowe). Nowe procesory korzystać będą z podstawki C32 i wyposażone będą w cztery lub sześć rdzeni. Ich nazwa kodowa to Lisbon.
Równie ciekawie zapowiada się kolejny rok. W 201. r. przewidziana jest premiera procesorów Interlagos, które będą dysponować dwunastoma i szesnastoma rdzeniami! Układy oparte będą na architekturze Bulldozer i wykonywane będą w rozmiarze 32 nm. Procesory będą kompatybilne z platformą Maranello. Do sprzedaży trafią także tańsze układy - Valencia (6 lub 8 rdzeni), dedykowane San Marino.
AMD zapowiedziało także, iż nowe procesory korzystać będą z architektury Direct Connect Architecture 2.0.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także