Windows 7 - najbezpieczniejszy system świata

Windows 7 - najbezpieczniejszy system świata

Windows 7 - najbezpieczniejszy system świata
30.04.2009 12:42

Wciąż jeszcze krążący po sieci robak Conficker skłonił Microsoft do zmiany w funkcji Autorun w mającym się ukazać jutro wydaniu Release Candidate systemu operacyjnego Windows 7.

Robak Conficker włamuje się do komputerów nie tylko dzięki luce w Windows i umiejętności odgadywania prostych haseł w komputerach, ale też korzysta z funkcji Autorun w Windows, która w momencie podłączenia pamięci USB albo po włożeniu płyty CD umożliwia automatyczne uruchomienie danego programu.

Programiści Confickera nie zapomnieli także o systemie Vista, gdzie funkcja Autorun otwiera programy dopiero po wcześniejszym potwierdzeniu. Po podłączeniu zainfekowanej pamięci USB w oknie Autorun robak podsuwa użytkownikowi spreparowaną ikonę, która sugeruje, że po jej kliknięciu otwarty zostanie katalog na nośniku pamięci. Zamiast tego użytkownik w ten sposób uruchamia robaka. Tym niemniej sposób prezentacji może budzić podejrzenia; punkt menu służący do otwarcia katalogu pojawia się w takim przypadku podwójnie w oknie Autorun. Wygląda jednak na to, że ta sztuczka była i wciąż jest stosunkowo skuteczna.

Obraz

Aby w przyszłości nikt nie dał się złapać w takie pułapki, Microsoft całkowicie usunął opcję uruchamiania programu z okna dialogowego dla pamięci zapisywalnych, takich jak pamięci USB, karty pamięci czy zewnętrzne dyski twarde. Ta zmiana nie dotyczy jednak CD i DVD. Testy pokażą, co taka zmiana oznacza dla pamięci USB U3, które przedstawiają się komputerowi jako CD.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)