Windows 7 w dowolnej wersji za darmo

Posiadając płytę instalacyjną Windows 7 RTM lub jej obraz ISO możesz zainstalować na komputerze dowolną wersję najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu. Zobacz, jak uzyskać próbną edycję Starter, Home Basic, Home Premium, Professional lub Ultimate systemu Windows 7 nie płacąc przy tym nawet grosza.

Windows 7 w dowolnej wersji za darmo
Źródło zdjęć: © Windows

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Dzięki skasowaniu jednego niewielkiego pliku tekstowego z płyty instalacyjnej Windows 7 RTM możliwe staje się zainstalowanie dowolnej z pięciu edycji najnowszego systemu - twierdzi Woody Leonard, redaktor Windows Secrets. Metoda działa również dla obrazów płyt ISO.

Pierwotnie, jeśli korzysta się z płyty DVD zawierającej Windows 7 Ultimate, można zainstalować jedynie wersję Ultimate systemu - nie ma tu żadnej niespodzianki. O wiele ciekawsze efekty można uzyskać gdy przed uruchomieniem instalatora z DVD skasuje się plik _ ei.cfg _. Na ekranie pojawi się wówczas okno, które pozwoli wybrać do instalacji jedną z pięciu edycji OS: Starter, Home Basic, Home Premium, Professional lub Ultimate.

W praktyce okazuje się, że nie ma znaczenia, którą wersję płyty instalacyjnej posiada użytkownik - Ultimate, Pro czy Premium. Po skasowaniu _ ei.cfg _ możliwe jest zainstalowanie każdej wersji systemu Windows 7.

Większość osób instalujących Windows 7 korzysta z obrazu płyty instalacyjnej .iso. Aby usunąć z niej _ ei.cfg _ wystarczy pobrać np. aplikację gBurner, otworzyć za jej pomocą plik .iso, a następnie usunąć lub zmienić nazwę w _ sourcesei.cfg _. Potem pozostaje już tylko zapisać nową wersję krążka. Warto po całym procesie skorzystać z gBurner lub ISO Recorder i wypalić .iso bez _ ei.cfg _ na nowej, czystej płycie DVD.

Według dokumentacji Microsoftu, _ ei.cfg _ jest specjalnym plikiem konfiguracyjnym Windows, który determinuje wybór wersji i licencji Windows 7 w procesie instalacji. We wcześniejszych wersjach systemu funkcję tę pełnił plik _ PID.txt _.

Brian Livingston z Windows Secrets uważa, że metoda jest szczególnie przydatna dla administratorów, którzy przykładowo będą mogli teraz zainstalować Windows 7 Professional na jednym komputerze, a Home Premium na innym i sprawdzić, który z systemów lepiej odpowiada potrzebom firmowym. Inne zastosowanie metody to np. sprawdzenie czy faktycznie droższe wersje systemu oferują więcej możliwości. Naturalnie wszystko sprowadza się do jednego: lepszego poznania Windows 7 i podjęcia decyzji, którą z edycji ostatecznie zakupić by zaoszczędzić pieniądze.

Metoda nie jest zupełnie nowa. Wiele osób sygnalizowało jak zainstalować inną wersję Windows 7 już kilka tygodni po udostępnieniu bety systemu. Leonard jest jednak jednym z pierwszych, którzy potwierdzili, że to samo rozwiązanie sprawdza się również w finalnym wydaniu Windows 7 (trafi ono na półki sklepowe 2. października br).
Microsoft nie komentuje sprawy. Firma nie opublikowała jeszcze licencji EULA dla Windows 7. Warto dodać, że EULA dla Windows Vista nic nie mówi o modyfikowaniu plików instalacyjnych.

Źródło artykułu:idg.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (175)