Wikipedia na wakacje zmienia skórę

Wikipedia na wakacje zmienia skórę08.06.2010 15:57
Wikipedia na wakacje zmienia skórę
Źródło zdjęć: © Wikipedia

W ciągu kilku najbliższych dni na stronach polskiej Wikipedii nastąpi zmiana szaty graficznej i kilku innych elementów interfejsu. Niedawno podobne przemiany zaszły w angielskiej Wikipedii, teraz czas na dziewięć kolejnych największych wersji językowych tej internetowej encyklopedii.

Zmiana skórki, czyli wizerunku projektu, planowana była od dawna i testowana przez tysiące internautów. Testerzy, a przynajmniej znaczna ich część, zgłaszali uwagi dotyczące nowej skórki (o nazwie Vector), które następnie uwzględniane były przez osoby pracujące przy specjalnym projekcie Wikimedia Usability Initiative.

288755896203622547
Źródło zdjęć: © (fot. Wikipedia)

Jakie zmiany zajdą w projekcie? "Wikipedia w nowej odsłonie dla przeciętnych czytelników będzie podobna do innych współczesnych serwisów, a przez to łatwiejsza w użyciu" –. mówi Maciej Jaros, przewodniczący wspomnianej inicjatywy. Fundacja Wikimedia powołała do życia projekt na rzecz użyteczności Wikipedii, aby poprawić zarówno dostęp do informacji, jak i ułatwić start nowym edytorom Wikipedii.

"Przed zmianą osoba edytująca stronę widziała wiele przycisków, które trudno było ogarnąć. Obecnie jest to tylko parę podstawowych przycisków, których nie trzeba się nawet specjalnie uczyć, bo znane są już z programów biurowych takich jak OpenOffice czy Microsoft Office" –. dodaje Maciej Jaros.

Osoby dysponujące kontem w projekcie będą mogły przywrócić dotychczasowa skórkę, zaznaczając starą (książka|monobook) w preferencjach. Ci, którzy nie mają konta, będą mogli zrobić to samo po zarejestrowaniu się. Niemniej jednak podczas testów okazało się, że mało kto rezygnuje z nowej skórki, nie licząc tych, którzy jako aktywni wikipedyści przyzwyczaili się do tematu monobook.

Polscy wikipedyści przygotowani są na każda sytuację. Dlatego osoby, które zauważą niedogodności bądź błędy, mogą je zgłosić na specjalnej stronie, gdzie znajdą "książkę skarg, zażaleń i pomysłów".

Tradycją jest wprowadzanie większych zmian w projektach Wikimedia przed dorocznym zlotem wikipedystów z całego świata, czyli Wikimanią. Warto dodać, że w tym roku w dniach 9–11 lipca spotkają się oni w Gdańsku. Tu podczas kilkudziesięciu sesji wykładowych, warsztatów i paneli dyskusyjnych będą omawiać kolejne pomysły.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)