Jak zamienić Y na Z na klawiaturze
Jak to się stało, że Z z Y na miejsca się zamieniło, przecież nic nie naciskałem? Oto najskuteczniejsze metody zamiany Y z Z i na odwrót.
19.09.2016 | aktual.: 23.11.2016 13:54
Zanim jednak podamy wam sposoby, jak zamienić Z na Y, wyjaśnimy dlaczego tak się w ogóle dzieje, że te dwie litery zamieniają się miejscami. Sprawa sięga wielu lat wstecz - kiedy komputerów na świecie jeszcze nie było. W biurach rządziły wtedy maszyny do pisania i maszynistki. Te ostatnie, najczęściej kobiety, były osobami, które dzięki umiejętności bezwzrokowego pisania na klawiaturze były w stanie bardzo szybko napisać dyktowany, bądź przepisać na maszynie odręczny tekst.
QWERTZ, czyli układ maszynistki
Układ klawiatury, jaki dziś znamy nie był dostępny w polskich biurach. Wszystko przez najbardziej charakterystyczne dla naszego języka litery, czyli polskie znaki diakrytyczne - _ ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź _. Przystosowując pierwsze maszyny do pisania do obsługi polskich liter użyto niemieckich maszyn do pisania. Dzięki temu, że Niemcy również mają swoje znaki diakrytyczne (ä, ö, ü, ß), maszyny można było w miarę łatwo przenieść na polski grunt.
#size=660x221#))
Niestety, Niemcy mają mniej znaków specjalnych niż Polacy i z tego powodu, na naszej klawiaturze część polskich znaków nie ma wielkich liter. Ten typ klawiatury jest zgodny z normą PN-87 (aktualnie PN:-I-06000:1997), inaczej jest oznaczany jako QWERTZ (pierwsze 6 znaków od lewej strony w górnym rzędzie liter), bądź jest znany jako układ maszynistki. Prócz Polski i Niemiec z taką klawiaturą możemy się spotkać jeszcze w Austrii, Czechach, Słowacji, Szwajcarii oraz na Węgrzech.
Aby sprawę nieco skomplikować, układ QWERTZ który czasem sam się włącza nie jest tym, który powstał po zaadaptowaniu niemieckiej klawiatury. W Polsce układ klawiatury, który był najczęściej spotykany przed masowym rozpowszechnieniem się komputerów, to układ który przysparza nam najwięcej kłopotów. Nazywa się układ Polski (214) i jest stosowany w komputerach z systemem operacyjnym Linux, Ms-DOS *oraz we wszystkich wersjach *Windows.
QWERTY, czyli układ programisty
Z czasem popularny układ maszynistki, został w Polsce wyparty, przez najczęściej teraz używany układ programisty (QWERTY). W przeciwieństwie do układu QWERTZ, który polskie znaki diakrytyczne miał na wierzchu - aby ułatwić szybsze pisanie tekstów, układ QWERTY *ułatwiony dostęp na do takich znaków, jak _ {, }, ', |, \,@, #, $, ^, &, *, ~ _, które są istotne dla programistów. W tym układzie polskie litery uzyskamy za pomocą kombinacji *prawego klawisza Alt (lub AltGr) oraz łacińskiej litery, z której wywodzi się polski znak diakrytyczny - np. _ ą _ powstaje z kombinacji klawiszy Alt i A. Wyjątkiem jest litera Ź, która powstaje z kombinacji Alt oraz X. W układzie programisty, dzięki dodaniu do kombinacji klawisza Shift, możemy zapisać każdą polską literę, jako wielką.
#size=660x221#))
Zamieszanie z podmienionymi literami Z i Y wynika z tego, że w systemach Windows przy wyborze języka polskiego program instalacyjny ustawia nam dwa układy klawiatury jako domyślne. Jest to układ polski maszynistki oraz polski programisty. Nie bez znaczenia jest również sposób, a bardziej skrót klawiaturowy, który odpowiada za przełączanie pomiędzy tymi dwoma układami klawiatury.
Jak zamienić Y na Z
Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zamianę miejscami liter Y oraz Z jest skorzystanie z rozwiązania, które przynosi nam właśnie najwięcej kłopotów. Jest to wciśnięcie kombinacji dwóch klawiszy LEWY Ctrl+SHIFT. Jeśli ten sposób nie przyniesie oczekiwanej zmiany, to możemy spróbować jeszcze kombinacji Crtrl+Spacja.
Druga metoda wymaga nieco więcej klikania i zagłębiania się w opcje. Jeśli korzystacie z systemu operacyjnego Windows 7, to należy najpierw uruchomić Panel Sterowania, następnie klikamy w zakładkę Zegar, Język, Region, klikamy na link poniżej Zmień klawiatury lub inne metody wprowadzania danych.
Powinno nam pojawić się nowe okno o nazwie Region i język. Jeśli nie jest wybrana domyślnie, to klikamy w zakładkę Klawiatury i języki, a następnie w przycisk Zmień klawiatury. W kolejnym okienku Usługi tekstowe, aby litery Y i Z były na swoich miejscach, jako język domyślny powinniśmy mieć wybraną pozycję: Polski (Polska) - Polski (programisty).
Poniżej możemy zobaczyć również okno Zainstalowane usługi. Lista zawiera wszystkie typy klawiatur, jakie ma zainstalowany nasz komputer. Aby już nigdy nie mieć problemu z przełączaniem pomiędzy układami klawiatury, możemy własnoręcznie usunąć te usługi, które są nam nie potrzebne. Wystarczy zaznaczyć (kliknąć) niechciany układ klawiatury i nacisnąć przycisk Usuń. Pamiętajcie aby zostawić sobie układ klawiatury Polski (programisty) jako jedyny na liście.
Jeżeli macie inną wersję Windows niż popularna "siódemka" nie macie powodów do zmartwienia. Opcje potrzebna do zmiany układu klawiatury zawsze znajdziecie w Panelu Sterowania.
Przeczytaj też: Trzy proste abonamenty w ofercie telefonów komórkowych
LOP