Vista SP1 - utrudnienia dla piratów

Vista SP1 - utrudnienia dla piratów

Vista SP1 - utrudnienia dla piratów
04.12.2007 10:00, aktualizacja: 04.12.2007 10:31

Microsoft poinformował, że pierwszy Service Pack dla Windows Vista wprowadzi znaczące zmiany do funkcjonowania mechanizmu weryfikacji legalności systemu. Po zainstalowaniu SP1 program Software Protection Program ( odpowiednik WGA z Windows XP ) ma być bardziej przyjazny dla legalnych użytkowników i zdecydowanie trudniejszy do obejścia dla piratów.

W systemie Windows Vista SP1 zniknie tzw. tryb ograniczonej funkcjonalności, w który obecnie przełącza się komputer jeśli okaże się, że zainstalowany w nim system Windows jest piracką kopią ( w trybie tym OS działa tylko przez pewien czas i pozwala jedynie na korzystanie z Internetu ). Zamiast tego w systemie, który nie został poprawnie aktywowany lub nie zdał testu legalności, po uruchomieniu wyświetlane będzie menu umożliwiające aktywowanie Visty natychmiast lub później. Jeśli użytkownik wybierze tę drugą opcję, system uruchomi się normalnie - jednak zamiast wybranej przez użytkownika tapety pojawi się czarne tło, zaś po 60 minutach zacznie być wyświetlane okno z przypomnieniem o aktywacji

Przedstawiciele Microsoftu tłumaczą, że o wprowadzenie takich modyfikacji zabiegali przede wszystkim klienci biznesowi - zależało im na tym, aby na komputerach, na których proces aktywacji z jakiegoś powodu nie został poprawnie przeprowadzony, wciąż dało się pracować.

Warto też wspomnieć, że SP1 ma utrudnić życie osobom korzystającym z pirackich kopii Visty - dodatek ma zablokować możliwość ominięcia procesu aktywacji. Microsoft zapewnia, że w systemie Windows Vista SP1 nie da się skorzystać z dwóch popularnych obecnie metod obejścia zabezpieczeń - tzw. OEM Bios oraz Grace Timer.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)