Oto największe zagrożenie dla komputerów w Polsce. Strzeż się go

Oto największe zagrożenie dla komputerów w Polsce. Strzeż się go

Oto największe zagrożenie dla komputerów w Polsce. Strzeż się go
Źródło zdjęć: © Flickr / ssoosay / CC
14.05.2014 11:50, aktualizacja: 14.05.2014 12:15

Trojany z rodzin Rotbrow, Wystot i Obfuscator to największe zagrożenia dla użytkowników komputerów w Polsce - wynika z najnowszej edycji raportu Microsoft na temat bezpieczeństwa danych „Security Intelligence Report”. Autorzy opracowania podkreślają, że skuteczność zabezpieczeń co prawda wzrosła, jednak cyberprzestępcy nie ustają w próbach nowych ataków.

Na podstawie danych opublikowanych w 16. edycji raportu na temat bezpieczeństwa danych „Security Intelligence Report”, w Polsce w czwartym kwartale 2013 r., największe zagrożenie dla komputerów stanowiły:

*Rotbrow *–. rodzina trojanów, która wystąpiła w 12,75% spośród zaraportowanych komputerów. Na świecie, w drugiej połowie 2013 r. Rotbrow występował w 59 na każde 1000 systemów, które posiadają wsparcie w postaci oprogramowania anti-malware firmy Microsoft. W czwartym kwartale 2013 r. rodzina ta była największym zagrożeniem zarówno dla konsumentów jak i przedsiębiorstw.

Wysotot –. rodzina trojanów, która wystąpiła w 5,15% spośród zaraportowanych komputerów.

Obfuscator –. rodzina trojanów, która wystąpiła w 2,85% spośród zaraportowanych komputerów.

Najnowsza edycja „Security Intelligence Report”. prezentuje dane zebrane między 2010 a 2013 rokiem, z których wynika również, że liczba poważnych luk (takich, które umożliwiają zdalny dostęp do kodu) w produktach Microsoft zmniejszyła się o 70%. Jest to znaczący postęp, dlatego w miarę zwiększania bezpieczeństwa oprogramowania, cyberprzestępcy szukają innych dróg, by wykorzystać dane użytkowników.

Jedną z nich jest dołączanie złośliwego oprogramowania do legalnych programów lub plików z muzyką (mechanizm tzw. deceptive downloads), co zostało uznane za największe niebezpieczeństwo w 95. ze 110 krajów badanych przez Microsoft. Drugim przykładem jest oprogramowanie typu ransomware, poprzez które przestępcy mogą szantażować użytkowników zaatakowanego komputera. Techniki tego typu nie są nowe, jednak w drugiej połowie 2013 roku ich ilość drastycznie wzrosła. Ponadto z najnowszego raportu wynika, że:

• W ostatnim kwartale 201. r. liczba komputerów, w których trzeba było zlikwidować skutki ataku, wzrosła ponad 3-krotnie.

• Z 1. najgroźniejszych rodzin szkodliwego oprogramowania, 3 z nich – Rotbrow, Brantall i Sefnit – współpracują.

• Największym zagrożeniem typu ransomware jest Reveton, którego aktywność wzrosła o 45. między pierwszą a drugą połową 2013 r.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)