Mac OS X "Leopard" - w Polsce szaleństwa brak. Za to Vista coraz wyżej i wyżej!

Mac OS X "Leopard" - w Polsce szaleństwa brak. Za to Vista coraz wyżej i wyżej!

Mac OS X "Leopard" - w Polsce szaleństwa brak. Za to Vista coraz wyżej i wyżej!
Źródło zdjęć: © Apple
07.11.2007 16:00, aktualizacja: 23.01.2008 14:08

Na forach internetowych poświęconych produktom firmy Apple pojawiały się informacje, jakoby Mac OS X 10.5 Leopard rozchodził się jak ciepłe bułeczki. Badania prezentowane na witrynie Ranking.pl nie potwierdzają tego trendu - wyraźny jest jedynie dalszy wzrost popularności Windows XP i Visty.

Apple chwaliło się, że w przeciągu pierwszego weekendu sprzedały się 2 miliony pudełek z Leopardem. W polskich sklepach ponoć ustawiały się kolejki, a najnowsza wersja systemu Mac OS X dosłownie znikała z półek.

Przy tego typu opiniach dość dziwnie prezentują się opublikowane właśnie wyniki badań gemiusTraffic. W tygodniu, w którym nastąpiła światowa premiera Mac OS X 10.5 liczba odsłon generowanych przez internautów na Macach wzrosła minimalnie.

Wnioski - prawdziwe? nieprawdziwe?

O ile przed premierą przyrost był w miarę stały i wynosił ok. 500 tysięcy odsłon tygodniowo, o tyle w tygodniu premiery liczba odsłon wyniosła zaledwie ok. 130 tysięcy. A zatem wzrost był, ale osłabł. Jeśli trend z ostatnich dwóch tygodni objętych badaniem się utrzyma, liczba użytkowników Mac OS X już teraz powinna zacząć spadać!

Można na tej podstawie próbować wyciągnąć wniosek, że użytkownicy sprzętu Apple to raczej zamknięta grupa, której spora część zdecydowała się na migrację już w momencie premiery. Badania gemiusTraffic natomiast nie odnotowują, by użytkownicy "rzucili się" do sklepów kupować oprogramowanie ( i sprzęt ) firmy Apple.

Aktualnie Mac OS X ma 0,2 procent rynku. Jego użytkowników jest ok. dwa razy mniej niż miłośników Windows ME.

Windows XP i Vista w górę

Liderem rynku w dalszym ciągu pozostaje Windows XP, który wykorzystuje aż 91 procent internautów. Drugie miejsce zajmuje Vista podbijająca w każdym tygodniu serca kolejnych 0,2 procent użytkowników - aktualnie gości ona na 3,4 procenta komputerów podpiętych do Internetu.

W takim tempie zdobędzie ona znaczący udział za 2-3 lata. Tylko że wtedy pojawi się kolejna wersja Windows, która ma być szybsza niż Windows XP - http://www.pcworld.pl/news/127997.html...

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)