Firefox: koniec ze wsparciem dla Windows XP i Windows Vista

Firefox: koniec ze wsparciem dla Windows XP i Windows Vista
Źródło zdjęć: © flickr.com | Takashi Kiso
Adam Bednarek

11.09.2018 13:13, aktual.: 11.09.2018 13:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firerox już nie będzie wspierał starszych systemów Microsoftu: Windows XP i Windows Vista. To oznacza jedno: korzystanie z przeglądarki staje się bardzo ryzykowne.

Firefox w wersji 52.9.0esr jest ostatnią aktualizacją wydaną na systemy Windows XP i Windows Vista - poinformowała Mozilla. To oznacza, że przeglądarka nie będzie dostawać więcej aktualizacji związanych z bezpieczeństwem. Tym samym stanie się podatna na ataki cyberprzestępców, którzy będą mogli wykorzystać ewentualne luki do ataków.

Rozwiązanie? Zmienić system operacyjny Microsoftu na nowszy lub przesiąść się na Linuksa. Inne przeglądarki nie będą alternatywą, ponieważ ich producenci już wcześniej zakończyli wsparcie. Mozilla przypomina, że Firefox był jedną z ostatnich przeglądarek oferujących jakiekolwiek wsparcie dla systemów Windows XP i Vista.

Sam Microsoft zakończył wsparcie dla Windows XP w 2014, a wsparcie dla Visty w 2017. Już od dawna było wiadome, że korzystanie szczególnie z tego pierwszego systemu wiąże się z pewnym ryzykiem. Mimo to XP wciąż trzyma się nieźle i zainstalowany jest na około 5 proc. maszyn - wynika z danych NetMarketShare. Kultowy system operacyjny Microsoftu znaleźć można było nawet na oddanym w 2017 roku brytyjskim lotniskowcu, kosztującym 3 mld funtów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)