Używasz laptopa lub komórki przed snem? Będziesz miał koszmary

Używasz laptopa lub komórki przed snem? Będziesz miał koszmary

Używasz laptopa lub komórki przed snem? Będziesz miał koszmary
Źródło zdjęć: © sxc.hu
08.03.2011 12:04, aktualizacja: 08.03.2011 13:20

Zdrowy i głęboki sen jest chyba najlepszym lekarstwem na wszystko. Pozwala odpocząć i zregenerować siły na kolejny dzień pełen wyzwań. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu

Zdrowy i głęboki sen jest chyba najlepszym lekarstwem na wszystko. Pozwala odpocząć i zregenerować siły na kolejny dzień pełen wyzwań. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ale co w sytuacji, kiedy pora spać, a ty nie dajesz rady zasnąć? Przeczytałeś już chyba wszystkie poradniki i dalej nic? Naukowcy znaleźli prawdopodobną przyczynę twoich problemów z bezsennością.

W dzisiejszych czasach każdy z nas otacza się elektronicznymi urządzeniami, które ułatwiają nam codzienne życie. Nowoczesne telewizory, komputery, telefony komórkowe czy konsole do gier - wszystko to, podłączone do globalnej sieci, pozwala komunikować się z innymi i zapewnia w chwili wolnej świetną rozrywkę. Niestety oglądanie telewizji, wysyłanie SMS-ów, przeglądanie poczty elektronicznej czy granie w gry komputerowe bezpośrednio przed pójściem spać może mieć negatywny wpływ na nasz sen.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Amerykańska organizacja zajmująca się higieną snu - National Sleep Foundation (NSF), zaobserwowała wyraźną korelację między korzystaniem z elektronicznych gadżetów tuż przed pójściem spać, a jakością snu. Blisko 9. procent badanych przez NSF osób przyznało się, że w ciągu ostatniej godziny, przed pójściem spać korzysta z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Aż 6 na 10 z nich skarżyło się na problemy ze snem.

Naukowcy przypuszczają, że problemy z bezsennością mogą być spowodowane zbytnim wystawieniem ciała na sztuczne światło, co może przekładać się na zwiększenie naszej czujności i spowolnienie wydzielania w organizmie melatoniny. Hormon ten koordynuje u ssaków pracę nadrzędnego zegara biologicznego, regulującego rytmy okołodobowe, m.in. snu i czuwania.

SW/GB/GB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (145)