Skasujesz dane z ukradzionej komórki przez SMS‑a

Skasujesz dane z ukradzionej komórki przez SMS-a
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

15.10.2009 14:57, aktual.: 15.10.2009 15:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Specjaliści informatyki śledczej opracowali narzędzie, które poprzez SMS pozwoli wykasować dane z nowoczesnych telefonów komórkowych w przypadku ich kradzieży bądź zgubienia i ochroni kluczowe dane przed dostaniem się w niepowołane ręce. Na kilku milionach nowoczesnych komórek Polacy przechowują obecnie zastrzeżone numery telefonów, dokumenty firmowe, a nawet hasła dostępowe do kont bankowych wraz z kodami PIN

Rozwiązanie opracowane przez inżynierów Kroll Ontrack w prosty sposób, poprzez wysyłanie SMS-a, pozwala na wykasowanie danych zapisanych w skradzionym lub zgubionym smartfonie (urządzeniu, które łączy funkcję telefonu komórkowego, poczty e-mail, przeglądarki www oraz GPS-u). Dane kasowane są bezpowrotnie, bez szans na odzyskanie nawet w profesjonalnym laboratorium.

Obraz

- Po wysłaniu komendy kasowania danych ich odtworzenie nie jest już możliwe przy użyciu żadnego narzędzia, nawet w specjalnym laboratorium. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie informacje zapisane na urządzeniu zostają nadpisane przy użyciu specjalnego algorytmu i po tej operacji w smartfonie pozostaje jedynie zainstalowany w nim oryginalnie system operacyjny –. mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack.

Według statystyk Komendy Głównej Policji w Polsce każdego roku kilkanaście tysięcy osób pada ofiarą kradzieży lub gubi swoje telefony komórkowe. Poza tradycyjnymi informacjami, jak numery telefonów, adresy czy treści sms-ów, na komórkach znajdują się także dane firm, które coraz częściej używają smartfonów, przystosowanych do edycji i zapisywania dokumentów przesyłanych na pocztę e-mail.

- Dane, które przechowujemy w telefonach, szczególnie firmowych, są coraz cenniejsze. Ich utrata może grozić poważnymi konsekwencjami finansowymi nie tylko dla samej firmy, ale także jej klientów i kontrahentów. Umożliwienie zdalnego usuwania danych z pewnością pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo informacji każdej firmy i powinno zostać wpisane przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zasobów firmowych do procedur związanych z bezpieczeństwem korporacyjnych informacji - dodaje Paweł Odor.

Program o nazwie Ontrack Eraser Mobile, pozwala na skasowanie danych znajdujących się w smartfonach na dwa sposoby: poprzez wysłanie SMS-a z żądaniem usunięcia danych lub poprzez podłączenie urządzenia do komputera. Podczas kasowania niszczona jest zawartość pamięci wewnętrznej telefonu, dane przechowywane na karcie pamięci oraz na karcie SIM. Co istotne, w przypadku kasowania poprzez SMS, nie ma znaczenia czy po kradzieży karta SIM została zamieniona na inną, ponieważ dane usuwane są także z pamięci telefonu. By skorzystać z usług kasowania, użytkownik prywatny bądź firma w pierwszej kolejności musi zainstalować aplikację programu na swoim smartfonie.

Kasowanie danych z zaawansowanych technologicznie komórek może być wykorzystywane oprócz przypadków kradzieży i zgubienia m.in. przy wymianie sprzętu. Specjaliści odzyskiwania danych ostrzegają, że zwykłe wykasowanie danych za pomocą polecenia „usuń”. jest nieskuteczne. Tak wykasowane dane w każdej chwili można odzyskać wykorzystując nawet darmowe programy pobrane z Internetu.

Wśród urządzeń, dla których dostępny będzie program Ontrack Eraser Mobile, znajdują się telefony działające w oparciu o platformę Symbian oraz system Windows Mobile, a wśród nich m.in. marki: HTC, Nokia, Samsung, Sony Ericsson, Toshiba czy Vodafone.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)