Test narkotykowy w postaci aplikacji na smartfona
Trzech studentów Politechniki Gdańskiej opracowało aplikację na smartfony pozwalającą wykryć obecność narkotyków w organizmie człowieka.
12.06.2013 | aktual.: 12.06.2013 09:25
Trzech studentów Politechniki Gdańskiej opracowało aplikację na smartfony pozwalającą wykryć obecność narkotyków w organizmie człowieka. Działanie testu narkotykowego opiera się na analizie ludzkiego oka i odszukiwaniu w nim anomalii typowych dla osób, które zażyły środki odurzające.
_ - Badanie opiera się na analizie oka, a następnie wykrywaniu w nim anomalii spowodowanych zażyciem narkotyków. Całość jest niezwykle prosta w obsłudze. Jedyne co jest potrzebne do wykonania pomiaru to telefon z wgraną aplikacją, który następnie należy przyłożyć do oka. Cały proces trwa kilka sekund, co w porównaniu z dotychczasowymi testami narkotykowymi jest bardzo dobrym wynikiem. Aplikację można wykorzystywać wielorazowo _ - opowiada Karol Stosik, reprezentant politechnicznej drużyny.
Chodzi dokładnie o ocenę rozmiaru źrenicy w zależności od panujących wokół warunków, w tym reakcji na bodziec świetlny. Poza tym aplikacja analizuje również kolor białek ocznych. Twórcy pracują również nad kolejnymi metodami weryfikacji.
W lipcu młodzi inżynierowie zaprezentują swój pomysł - Modern Drug Test podczas światowego finału konkursu technologicznego Imagine Cup w Petersburgu. O 300 tysięcy dolarów (łączna pula nagród) rywalizować będzie 305 młodych innowatorów.
Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak tworzący drużynę WeRule na co dzień studiują na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Karol Stosik w ubiegłym roku zajął drugie miejsce na Imagine Cup w Australii. Wówczas jurorów zachwyciła aplikacja ZZ Braille Reader, która pozwala osobom niewidomym czytać na telefonie ebooki, notatki i wszelkiego rodzaju teksty. Młody inżynier startował w konkursie indywidualnie.
Zobacz: Sprzęt AGD w walce z alergenami