Torvalds: "System plików w Leopardzie to kompletne g..."

Torvalds: "System plików w Leopardzie to kompletne g..."

Torvalds: "System plików w Leopardzie to kompletne g..."
07.02.2008 00:30, aktualizacja: 07.02.2008 09:51

Opinię taką twórca jądra systemu Linuks wyraził podczas mającej miejsce w australijskim Melbourne konferencji linux.conf.au.

"Nie sądzę, że są one [Windows Vista i Mac OS X Leopard - redakcja] jednakowo dziurawe - myślę, że Leopard jest znacznie lepszy. Ale OS X pod pewnymi względami jest właściwie gorszy od Windows, jeśli chce się dla niego programować. System plików w Leopardzie to kompletne g..., co jest przerażające", powiedział Torvalds.

Jakość systemu plików w Leopardzie nie była jedynym tematem jego komentarza. Jak relacjonuje Sydney Morning Herald - httpwww.smh.com.au Torvalds lekceważąco odniósł się również do panującego obecnie trendu, w myśl którego każda aktualizacja lub premiera nowej wersji systemu operacyjnego jest powodem do świętowania i wzmożonych działań marketingowych. Przekonywał, że dla Microsoftu i Apple są to dogodne warunki do kontrolowania całego środowiska... zmuszania ludzi do aktualizacji oprogramowania i sprzętu. "System operacyjny powinien być całkowicie niewidzialny", twierdzi Torvalds.

Linus przyznał, że dostrzegł wreszcie efekty wieloletniej ciężkiej pracy, zmierzającej do zapewnienia większej przyjazności środowisku. Wespół z innymi programistami zmodyfikował niemal każdy komponent jądra systemowego, aby poprawić zarządzanie przez system poborem mocy i identyfikować najbardziej energożerne aplikacje i podzespoły. Dzięki temu każda nowa wersja jądra coraz lepiej zarządza poborem mocy przez elementy komputera.

Zdaniem ojca Linuksa, najbardziej ekscytujące osiągnięcia w rozwoju tego systemu to właśnie większa przyjazność dla środowiska oraz obecność tej platformy na rynku mobilnych urządzeń, takich jak edukacyjny laptop XO i Asus Eee PC. To drugie może być sygnałem, że azjatyccy producenci komputerów zaczynają omijać zachodnie, komercyjne systemy operacyjne, aby zachować większą kontrolę nad swoimi produktami.

"To główny obszar użyteczności oprogramowania open source. Tworzenie oprogramowania jest bardzo kosztowne i zajmuje lata", uważa twórca jądra Linuksa. Jego zdaniem producenci sprzętu nie mogą sobie na coś takiego pozwolić, wobec czego powinni zdać się na kontrolę z zewnątrz lub wykorzystać istniejące oprogramowanie, w którym mogą dokonywać zmian ( patrz również artykuł: Gartner: open source podbije świat - http://www.pcworld.pl/news/139087.html - zdaniem Gartnera, jeśli jedna firma zdecyduje się na wykorzystywanie open source, inne będą musiały pójść w jej ślady - w przeciwnym razie przestaną być konkurencyjne ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)