Rootowanie Androida 7.0 nie będzie takie proste

Rootowanie Androida 7.0 nie będzie takie proste

Rootowanie Androida 7.0 nie będzie takie proste
Źródło zdjęć: © Twitter/@android
21.07.2016 10:45, aktualizacja: 21.07.2016 16:01

Androidowi czarodzieje, zajmujący się tworzeniem customowych romów i rootowaniem telefonów w celu wyciśnięcia z nich większej funkcjonalności ostrzegają przed nowym, potencjalnym problemem, który może pojawić się w Androidzie 7.0 zwanym Nougatem.

Tzw. _ zrootowany _smartfon daje nam pełną swobodę modyfikacji oprogramowania, ustawień, wyglądu, częstotliwości taktowania procesora itd. _ Rootowanie _telefonów z systemem Android 7.0 może być jednak problemem. Dlaczego? Wszystkiemu winna jest funkcja _ verified boot _, znana również jako _ dm-verity _, wbudowana w androidowego kernela od czasów wersji 4.4.

Podczas włączania telefonu i ładowania Androida, system za pomocą funkcji _ dm-verity _ sprawdza sumę kontrolną poszczególnych elementów systemu i na tej podstawie decyduje, czy uruchomi się normalnie czy nie. W Androidzie 7.0, jeśli _ dm-verity _ odkryje jakąkolwiek anomalię, nie pozwoli na uruchomienie Androida w normalnym trybie. A na dzień dzisiejszy _ dm-verity _ nie jest w stanie odróżnić "łatki rootującej" telefon od złośliwego oprogramowania, które może narazić użytkownika telefonu na niebezpieczeństwo (np. na kradzież jego danych)

Deweloperzy twierdzą, że w przypadku urządzeń z odblokowanym bootloaderem (programem rozruchowym) ten problem da się obejść. Nie wszystkie jednak urządzenia z Androidem na pokładzie charakteryzują się odblokowanym bootloaderem i na tym polega problem - rootowanie urządzeń od niektórych producentów może przestać być po prostu możliwe.

Więcej informacji na ten temat pojawi się zapewne po oficjalnej premierze Androida 7.0.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 7 Pro na zdjęciach

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)