Test prędkości mobilnych przeglądarek

Test prędkości mobilnych przeglądarek

21.07.2009 23:04, aktual.: 22.07.2009 10:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Serwis AllAboutSymbian przetestował prędkości działania przeglądarek
na różnych telefonach i systemach mobilnych. Wśród nich znalazły się, oczywiście, głównie urządzenia Nokii, ale jest także i iPhone oraz jedno urządzenie pracujące pod kontrolą systemu Android.

Aby wyeliminować wszelkie możliwe niedogodności spowodowane działaniem sieci komórkowej, do testu wykorzystano połączenie WiFi (8 Mb/s, ADSL). Każda strona wczytywana była pięć razy, a za wynik posłużył czas, jaki potrzebny był do pełnego załadowania każdej z nich. Skrajne wyniki odrzucano, a z pozostałych trzech wyciągana była średnia, stanowiąca ostateczny wynik. Wśród otwieranych stron znalazły się: www.google.co.uk. theregister.co.uk, theguardian.co.uk, digg.com, techreport.com, bbc.mobi, en.wikipedia.org, nytimes.com oraz youtube.com.

W pierwszej kolejności sprawdzona została prędkość działania przeglądarek różnych modeli Nokii, posiadających interfejs S60. Wśród nich znalazły się takie modele jak N95 8GB (S60 3rd Edition, FP1), E71 (S60 3rd Edition, FP1), E75 (S60 3rd Edition, FP2), N97 (S60 5th Edition) oraz N86 8MP (S60 3rd Edition, FP2).

Najszybszym spośród testowanych modeli okazała się N86 8MP. Zaraz za nią uplasowała się N97. W środku stawki znalazły się modele E71 oraz E75, a w ogonie peletonu uplasowała się N95 8GB. Nokia N86 8MP okazała się średnio dwa razy szybsza niż modele E71 oraz E75 i trzy razy szybsza, niż N95 8GB. Największe różnice pomiędzy poszczególnymi modelami występowały na bardziej skomplikowanych i rozbudowanych serwisach, podczas gdy prostsze strony, jak np. bbc.mobi, wczytywane były praktycznie w tym samym czasie.

Największy wpływ na otrzymane wyniki miała nie tyle moc obliczeniowa poszczególnych urządzeń, co wykorzystywana przez nie przeglądarka. I tak, Nokia 5800 XpressMusic, która wzięła udział w porównaniu prędkości przeglądarek na poszczególnych platformach, posiada procesor taktowany zegarem o częstotliwości jedynie 369 MHz, jednak jej wyniki były zbliżone do tych osiąganych przez N97 (434 MHz) i wyraźnie lepsze od E71 i E75 (również 369 MHz). Jednak zarówno N86 8MP jak i N97 oraz 5800 posiadają nowszą wersję (7.1) wbudowanej przeglądarki, która jest wyraźnie szybsza od poprzedniczki. To ona posłużyła do testu porównawczego różnych platform. Wzięły w nim udział trzy najszybsze modele Nokii N86 8MP, N97 i 5800 oraz iPhone 3G i HTC T-Mobile G1, pracujący pod kontrolą systemu Android.

Najszybszą platformą okazał się Symbian S60, który prawie na wszystkich stronach z wyjątkiem jednej, okazał się wyraźnie szybszy, niż _ jabłuszko _ czy _ Android _. Zarówno Android, jak i Apple osiągali podobne wyniki, jednak minimalnie lepsza okazała się przeglądarka firmy z Cupertino. Oznacza to, że pierwszy telefon z systemem od Google, reklamowany jako stworzony do Internetu, okazał się w teście prędkości działania przeglądarek najwolniejszy.

Warto jednak zwrócić uwagę, że otrzymane wyniki mają jedynie charakter orientacyjny. W normalnych warunkach, czyli z wykorzystaniem sieci operatora, otrzymanie takich wyników może być trudne. Głównie dlatego, że wydajność sieci transmisji danych operatora może być różna o różnych porach dniach, podobnie jak i zasięg telefonów zalogowanych do tego samego nadajnika, ze względu na czułość ich anten. Poszczególne strony mogą również wyświetlać różnego typu reklamy spowalniające ich wczytywanie, a także niektóre z nich w różny sposób traktują poszczególne modele telefonów. Warto jednak zauważyć, że wszystkie testowane urządzenia umożliwiały nawigację po stronie zanim została ona w pełni załadowana.

W teście nie wziął udziału zarówno iPhone 3GS, jak i Palm Pre. Wszystko dlatego, że są to jeszcze zbyt nowe urządzenia i ich dostępność jest relatywnie niewielka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)