Test Lexmark Genesis S815 - dobra, ale droga drukarka

Test Lexmark Genesis S815 - dobra, ale droga drukarka

Test Lexmark Genesis S815 - dobra, ale droga drukarka
Źródło zdjęć: © via chip.pl
23.02.2011 14:34, aktualizacja: 23.02.2011 16:02

Do naszego laboratorium trafiło wielofunkcyjne urządzenie atramentowe Lexmark Genesis S815. Na początek zaskakuje swoim wyglądem lekko podobnym do telewizora

Nieco ekwilibrystycznie blisko pionu umieszczony płaski skaner sprawia wrażenie, że za chwilę kartka papieru spadnie na podłogę. Ale prawdziwą nowością nie jest sposób w jaki został ulokowany, a metoda skanowania. Funkcja FlashScan zamiast tradycyjnego sposobu - fotografuje dokumenty jak w aparacie cyfrowym. Zamiana wersji papierowej na cyfrową postać zajmuje... trzy sekundy. W ciągu tak krótkiego czasu 10-megapikselowa matryca CMOS wykonuje trzy zdjęcia w RGB i składa je w całość.

Obraz
© (fot. via chip.pl)

Przemyślana konstrukcja, układ lustro i 6 soczewek pozwala uniknąć efektu "rybiego oka". Niestety maksymalna rozdzielczość jaką można osiągnąć jest dość niska - 30. dpi. Choć trzeba przyznać, że dokumenty, a czasami nawet zdjęcia więcej nie potrzebują.

Obraz
© Wynik akceptowalny, szybkość porównywalna z większością konkurencji. Chociaż po wyniku drukarki i skanera można było się spodziewać więcej (fot. via chip.pl)

Poza skanerem do dyspozycji użytkownika pozostaje oczywiście drukarka atramentowa, możliwość kopiowania, oraz kolorowy faks. Drukarka spisuje się całkiem dobrze. Szybko i w dobrej jakości drukuje zarówno tekst, grafikę, jak i zdjęcia. Fotografie wydrukowane na Lexmarku można naprawdę pochwalić za żywe kolory, nieznaczny raster, niezłe przejścia tonalne. Jeśli ktoś miał złe zdanie o jakości wydruków foto z Lexmarka na pewno zmieni zdanie. Koszty druku wypadają dość przeciętnie, nawet gdy użyjemy tuszy zwiększonej wydajności. Kopiowanie tekstu i grafiki jest dobrej jakości, powielone zdjęcia nieco rozmyte, ale akceptowalne. Trochę słabiej wypada na tle drukowania i skanowania szybkość kopii - wystarczająca, ale przeciętna.

Obraz
© Wynik naprawdę dobry, wolniej od Epsona, ale i tak dwa razy szybciej niż reszta, a jakość bez zarzutów. (fot. via chip.pl)

Podobieństwo do telewizora jest jeszcze jedno - ekran. Co prawda nie tak duży, ale jak na drukarki całkiem spory, bo o przekątnej aż 4,3 cala, czyli blisko 1. centymetrów. W dodatku jest to wyświetlacz dotykowy. Jasny i klarowny obraz, przemyślane menu sprawiają, że korzystanie z urządzenia bez pomocy komputera jest całkiem wygodne. Ponadto do dyspozycji użytkownika pozostaje karta sieciowa WLAN, port PictBridge oraz złącza kart pamięci.

Obraz
© Nowa technologia FlashScan robi wrażenie, nawet w niecałe trzy sekundy skan jest gotowy. (fot. via chip.pl)

Elegancja w połączeniu z niedużymi, jak na taki sprzęt gabarytami predysponuje Lexmarka Genesis S81. do postawienia go na eksponowanym miejscu. Niestety wysoka cena sprawia, że będzie to raczej biurko prezesa lub dyrektora.

Porównanie jakości skanów Lexmarka oraz Epsona

Obraz
© Skan w rozdzielczości 300 dpi wygląda całkiem dobrze Lexmark S815 (u góry) nieco poprawił kolory, zdjęcie wygląda całkiem dobrze jest tylko nieco mniej ostre niż w przypadku dobrego skanera z Epson Stylus Photo PX820FWD (u dołu). (fot. via chip.pl)
Obraz
© Testowy skan 140 linii na cal - Lexmark S815 (z lewej) vs. Epson PX820FWD (z prawej) nawet po konwersji zdjęcia do formatu PNG wyraźnie widać różnicę w jakości. Szary kwadrat po lewej Lexmarka (300 dpi) i linie po stronie Epsona (4800 dpi). (fot. via chip.pl)

Podsumowanie

Lexmark Genesis S81. prezentuje niecodzienny wygląd jak na drukarkę wielofunkcyjną. Oprócz elegancji może pochwalić się technologią FlasScan, zamiast tradycyjnie skanować robi zdjęcie 10-megapikselową matrycą CMOS. Cyfrowe wersje dokumentów powstają w mniej niż 3 sekundy. Jednak cena urządzenia sprawia, że jest to raczej sprzęt na biurko prezesa.

Dane techniczne:
Maksymalna rozdzielczość druku [dpi]: 4800 x 1200
Maksymalna rozdzielczość optyczna skanera [dpi]: 300 x 300
Moduł faksu: kolorowy
maks. prędkość druku cz-b [str./min]: 33
maks. prędkość druku kolor [str./min]: 30
Złącza: USB 2.0 HS, PictBridge, WLAN
Wejścia dla kart: SD, MS, xD

_ Robert Dutkiewicz _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)