Powstała molekularna drukarka 3D

Powstała molekularna drukarka 3D
28.08.2012 15:03
Powstała molekularna drukarka 3D
Źródło zdjęć: © TU Wien via PAP

Uczeni z Austrii opracowali technikę osadzania molekuł w innym materiale molekularnym przy pomocy lasera.

Zespół naukowców z Technische Universitat Wien (TU Wien) pod kierownictwem prof. Juergena Stampfla i prof. Roberta Liski opracował nową metodę rozmieszczania molekuł w materiale. Metoda o nazwie “3D-photografting”. umożliwia zarówno tworzenie trójwymiarowych materiałów z molekuł o określonych właściwościach, jak i regenerację żywych tkanek przy pomocy „drukowania” na uszkodzonym fragmencie molekuł, które pozwalają na dołączenie do nich fragmentu rzeczywistej tkanki, zarastającej w efekcie uszkodzenie.

”Połączenie materiału składającego się z niewielkich bloków o różnych chemicznych właściwościach jest bardzo trudne. Konieczne stało się stworzenie konstrukcji trójwymiarowej, na której można by rozmieścić molekuły według założonego wzoru”. - podkreślił w opisie badań jeden z naukowców, dr Aleksandr Ovsianikov.

Naukowcy użyli hydrożelu - zawieszonego wodzie materiału o dużych, luźno ułożonych molekułach. Znajdowały się między nimi duże pory, w których mogły się znaleźć inne molekuły czy nawet komórki. Specjalnie wyselekcjonowane pod względem właściwości molekuły były wprowadzane do hydrożelu i poddawane naświetlaniu laserem rubinowym. Powodowało to szybkie powstanie wiązań w punktach styku molekuł z innymi i budowę struktury trójwymiarowej. Precyzja osadzania jest zależna od rozdzielczości lasera - dla urządzenia stosowanego przez TU Wien wynosiła ona 4 mikrometry.

Metodą fotograftingu 3. można tworzyć i regenerować tkanki w sposób podobny do drukowania 3D. W naturalnej tkance komórki potrzebują cytoszkieletu i sygnałów aminokwasów pokazujących z której strony mają rosnąć i tworzyć tkankę. W fotograftingu 3D molekuły odpowiadające za sygnały komórkowe, osadzać można na określonych partiach tkanki za pośrednictwem lasera, umożliwiając jej rozrost we wszystkie strony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)