Symbian staje się w pełni otwarty

Symbian staje się w pełni otwarty

Symbian staje się w pełni otwarty
05.02.2010 20:39, aktualizacja: 08.02.2010 09:39

Zapoczątkowany w czerwcu 2008 roku proces pełnego uwalniania kodu źródłowego systemu Symbian dobiegł właśnie końca. Nokia ogłosiła, że kod źródłowy jej systemu mobilnego staje się w pełni dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Wszystko zaczęło się w czerwcu 2008 roku, kiedy to Nokia nabyła prawa do systemu Symbian i utworzyła _ Symbian Foundation _. Miało to pomóc w rozwoju systemu i stać się sztandarową platformą mobilną Nokii. Tak też się stało. Teraz system ten jest dostępny dla wszystkich co oznacza, że każdy może dokonywać w nim dowolnych zmian.

Nokia ma nadzieję, że uwolnienie kodu źródłowego Symbiana pozwoli na jeszcze szybszy jego rozwój. Dzięki takiej decyzji programiści uzyskają pełny dostęp do kodu, również do istniejących jego elementów tworzonych przez podmioty zewnętrzne, co uwolni ich od dotychczasowych ograniczeń licencyjnych. Ma to również pomóc w zwiększaniu bezpieczeństwa całego systemu.

Co więcej, Nokia opublikowała plan rozwoju platformy Symbian na najbliższych kilkanaście miesięcy. Znajdą się na nim nie tylko daty wydania poszczególnych wersji systemu, ale również nowe funkcje. To sprawi, że cykl wydawniczy kolejnych wersji stanie się bardziej przejrzysty, co pozwoli programistom na wcześniejsze tworzenie aplikacji dostosowanych do konkretnych wersji i możliwości systemu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)