Symbian open source: plan rozwoju
Wiceprezes Symbian Foundation, David Wood, przedstawił swoją wizję rozwoju systemu Symbian w wersji open source. Możemy się z niego dowiedzieć m.in., że kolejne platformy tego systemu będą się pojawiać na rynku mniej więcej co sześć miesięcy.
Platformy systemu operacyjnego Symbian, tworzonego w modelu open source, będą oznaczane jako Symbian^x, gdzie "x" będzie oznaczać kolejną wersję. Nowe wersje platformy będą wydawane w cyklach sześciomiesięcznych, tak więc w ciągu roku ukazywać się będą jej dwa wydania. Od momentu opracowania podstaw funkcjonalnych platformy, kolejne sześć miesięcy będzie przeznaczone na poprawę zauważonych błędów oraz poprawie jej stabilności. Po tym okresie zostanie wydana platforma gotowa do implementacji. Od tej chwili, przez kolejne dwanaście miesięcy, ukazywać się będą mniejsze lub większe poprawki do opublikowanej wersji.
Pierwszą z zaprezentowanych platform będzie Symbian^2 oparty o S60 w wersji 5.1, nad którym prace programistyczne mają się zakończyć w połowie bieżącego roku. Zgodnie z założeniami ma się ona pojawić na rynku pod koniec roku. Równocześnie mają trwać prace aż nad pięcioma kolejnymi wersjami systemu.
Oprócz samej informacji zamieszczonej na blogu, sporo ciekawych informacji można się dowiedzieć czytając zamieszczone pod wpisem komentarze. Jedną z ciekawszych informacji są założenia odnośnie aktualizacji oprogramowania do nowej wersji w znajdujących się już na rynku urządzeniach. Dostępne będą trzy rodzaje takiej operacji. Pierwsza polegać będzie na umieszczeniu na karcie pamięci elementów systemu operacyjnego, które zastąpią istniejące już funkcjonalności, zapisane z reguły w pamięci flash telefonu. Druga z metod umożliwiać będzie aktualizację niektórych elementów systemu operacyjnego za pomocą technologii OTA (Over the Air). Trzeci, i najbardziej kompleksowy sposób, umożliwiać będzie pełną aktualizację systemu do nowej plaformy open source'owej.
Pierwszy sposób zależeć będzie w dużej mierze od zależności pomiędzy starą, a nową wersją systemu. Jeśli będzie ona wykorzystywać funkcje nowego API, wtedy jego implementacja nie będzie możliwa. Drugi i trzeci sposób zależeć będzie od producenta telefonu, który sam będzie decydować które elementy systemu użytkownik będzie mógł zaktualizować.
Dokładne terminy wprowadzania nowych wersji Symbiana będą zależeć również od wsparcia społeczności symbianowej, planów producentów telefonów oraz poziomu dostosowania systemu do konkretnych rozwiązań oraz urządzeń.