Superwirus może zniszczyć broń atomową

Superwirus może zniszczyć broń atomową

Superwirus może zniszczyć broń atomową
Źródło zdjęć: © Perry Mastrovito/Thinkstock
01.12.2010 10:09, aktualizacja: 01.12.2010 10:24

Dokonana przez Stuxnet modyfikacja programu sterującego wirówkami mogła doprowadzić nawet do fizycznego zniszczenia tych urządzeń. Analitycy wątpią jednak, aby trojana stworzono specjalnie do tego celu, jak sugerują to władze irańskie, które oficjalnie potwierdziły, że Stuxnet spowodował problemy z wirówkami

Dokonana przez Stuxnet modyfikacja programu sterującego wirówkami mogła doprowadzić nawet do fizycznego zniszczenia tych urządzeń. Analitycy wątpią jednak, aby trojana stworzono specjalnie do tego celu, jak sugerują to władze irańskie, które oficjalnie potwierdziły, że Stuxnet spowodował problemy z wirówkami - poinformowały agencje i portale informatyczne.

Jak powiedział magazynowi i portalowi informatycznemu Computerworld Liam O Murchu, analityk w firmie bezpieczeństwa informatycznego Symantec, jeśli Stuxnet rzeczywiście uszkodził wirówki, to jego możliwości niszczenia urządzeń są większe niż przypuszczano. "Jednak nie mogę z całą pewnością potwierdzić, że Stuxnet na pewno został użyty właśnie do wyłączenia wirówek" - dodał. Analitycy sądzą także, iż Stuxnet mógł spowodować tylko cześć kłopotów Irańczyków i "zwalenie winy" na trojana ma po prostu pomóc w ukryciu kłopotów z zarządzaniem projektem nuklearnym, jakie ujawniła infekcja Stuxnetem - twierdzi BBC.

Obraz
© (fot. Perry Mastrovito/Thinkstock)

"Analiza Stuxnetu nie daje nam dowodu wprost, że jego celem były wirówki. Można za to stwierdzić, że (sterowniki wirówek - PAP) były jednym z celów, przeciwko którym był skierowany. Stuxnet jest bowiem skierowany przeciwko oprogramowaniu sterowników PLC i modyfikuje je. Jeśli Stuxnet był adresowany do uszkadzania wirówek wzbogacających uran, musi zmieniać szybkość działania urządzeń zasilanych prądem o częstotliwościach używanych przy wzbogacaniu uranu" - twierdzi Liam O Murchu.

PLC (ang. Programmable Logic Controller) to programowalny sterownik logiczny; układ umożliwiający sterowanie dowolnym procesem poprzez jego odpowiednie oprogramowanie. Główną cechą PLC jest cykliczne wykonywanie takich zadań jak autodiagnostyka, odczyt wejść, wykonanie programu, komunikacja i ustawienia wyjść.

Dwa tygodnie temu trzech analityków: O Murchu, Eric Chien i Nicolas Falliere, odkryło, że głównym celem działania Stuxnetu są systemy przemysłowe sterujące wysokoobrotowymi silnikami elektrycznymi, takimi jakie są stosowane w wirówkach gazowych, używanych do wzbogacaniu uranu do poziomu koncentracji wystarczającego do zastosowania w bombach atomowych.

Analitycy stwierdzili, iż Stuxnet poszukuje przede wszystkim takich urządzeń, jak konwertery częstotliwości napędów sterujących silnikami elektrycznymi. Pobierają one prąd z sieci i zwiększają częstotliwość wyjściową do 60. Hz lub więcej. Jeśli trojan znajdzie taki konwerter, pracujący w zakresie częstotliwości między 807 a 1120 Hz, wówczas zmienia jego częstotliwość do 1410 Hz, po czym po 27 dniach zmniejsza ją do 2 Hz i jeszcze później podnosi ją nagle do 1064 Hz. Jeśli nie przerwie się jego działań, wówczas będzie próbował jeszcze raz powtórzyć cały proces.

Obraz
© (fot. Paul Guzzo/Thinkstock)

Po ujawnieniu odkryć analityków eksperci systemów przemysłowych w USA i Rosji zauważyli, że 807-112. Hz to częstotliwość pracy konwerterów napędu wirówek gazowych używanych w procesie wzbogacania uranu, zaś takie działanie Stuxnetu może albo uszkodzić wysokoobrotowe rotory w silnikach elektrycznych albo spowodować zjawisko "rozbiegania" czyli stałego zwiększania ich obrotów, co skutkuje zniszczeniem motoru i zapewne wirówki.

Hipotezy analityków zyskały pewne potwierdzenie po tym jak w ostatnim tygodniu listopada Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła, że wcześniej w listopadzie Iran zaprzestał na tydzień ładowania do wirówek głównego materiału używanego do wzbogacania - sześciofluorku uranu. Już wtedy eksperci MAEA podejrzewali, ze przyczyną zastopowania wirówek może być Stuxnet. Jednak wtedy Ali Akbar Salehi, kierujący irańskim programem nuklearnym, zdementował doniesienia mediów oraz ekspertów, że przyczyną zahamowania prac była infekcja Stuxnetem. Nie wdając się w szczegóły powiedział agencji prasowej IRNA, iż "wrogowie Iranu nie osiągnęli swojego celu" posługując się tym trojanem. "Dzięki naszej ostrożności i uwadze udało się zabezpieczyć przed uszkodzeniem urządzeń przez wirus" - powiedział.

Do poniedziałku władze Iranu stanowczo zaprzeczały, że Stuxnet przeniknął do irańskiego programu nuklearnego i zadał mu jakiekolwiek straty. Irańskie władze nie skomentowały też odkryć analityków wykazujących że celem robaka były sterowniki częstotliwościowe wysokoobrotowych silników elektrycznych. Ostatecznie 29 listopada prezydent Iranu Mohammed Ahmadineżad oświadczył jednak, iż problemy z wirówkami do wzbogacania uranu spowodował trojan Stuxnet.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)