Policjanci wreszcie pod kontrolą - broń zdalnie informuje o jej użyciu

Policjant pod stałą kontrolą? A ściślej: jego broń. A wszystko dzięki pierwszemu na świecie bezprzewodowemu modułowi do nadzorowania policyjnej broni.

Policjanci wreszcie pod kontrolą - broń zdalnie informuje o jej użyciu
Źródło zdjęć: © Lokalizacja.info

Oto pomysł na system telematyki dla Policji. Amerykańska firma Yardarm zaprezentowała system monitoringu policyjnej broni. System, który ułatwi tworzenie raportów z policyjnych interwencji podczas których funkcjonariusze sięgnęli po broń. I przyda się do lokalizacji funkcjonariuszy: szczególnie w trakcie akcji, gdy odpowiednie rozlokowanie sił ma istotne znaczenie.

Czujniki wbudowane w broń zapewniają stałą transmisję danych za pośrednictwem sieci GSM. Dane są oczywiście zaszyfrowane i obejmują wiele zarejestrowanych parametrów. Prócz bieżącej pozycji funkcjonariusza rejestrowane są także wszystkie wydarzenia związane z odbezpieczeniem broni a następnie jej użyciem. Każde wyjęcie broni z kabury, a także jej odbezpieczenie i strzały są powiązane z sygnałem alarmowym do centrali: by w razie potrzeby wysłać stosowne wsparcie. Dowódca otrzymuje również powiadomienia alarmowe o krytycznej dla Policjantów sytuacji, kiedy jest zmuszony przeładować broń i zmienić magazynek.

Yardarm chwali się, że system uwzględnia także możliwości rejestracji kierunku w którym oddawano strzały, by dowódcy mogli lepiej korygować działanie sił policyjnych w trakcie interwencji, nie wspominając o ogromnej wartości informacji na potrzeby raportów z przeprowadzonych akcji.

Wszystkie zebrane dane gromadzone są w chmurze i udostępniane odpowiednim służbom. System zaprojektowano tak, by bieżący podgląd danych odbywał się nie tylko w odpowiednich ośrodkach zarządzania z oficerami dyżurnymi ale także w sprzęcie mobilnym: telefonach, tabletach czy laptopach.

A jak to działa w praktyce? Pod koniec października pierwsze testy systemu Yardarm rozpoczęło biuro Szeryfa w Santa Cruz w Kalifornii oraz jednostka Policji w Carrollton w amerykańskim Texasie. Na pierwsze policyjne wrażenia trzeba będzie zatem poczekać.

Polecamy na stronach Lokalizacja.info: Nowy Google Earth dla Androida

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)