Policjanci wreszcie pod kontrolą - broń zdalnie informuje o jej użyciu

Policjanci wreszcie pod kontrolą - broń zdalnie informuje o jej użyciu

Policjanci wreszcie pod kontrolą - broń zdalnie informuje o jej użyciu
Źródło zdjęć: © Lokalizacja.info
29.10.2014 14:48

Policjant pod stałą kontrolą? A ściślej: jego broń. A wszystko dzięki pierwszemu na świecie bezprzewodowemu modułowi do nadzorowania policyjnej broni.

Oto pomysł na system telematyki dla Policji. Amerykańska firma Yardarm zaprezentowała system monitoringu policyjnej broni. System, który ułatwi tworzenie raportów z policyjnych interwencji podczas których funkcjonariusze sięgnęli po broń. I przyda się do lokalizacji funkcjonariuszy: szczególnie w trakcie akcji, gdy odpowiednie rozlokowanie sił ma istotne znaczenie.

Czujniki wbudowane w broń zapewniają stałą transmisję danych za pośrednictwem sieci GSM. Dane są oczywiście zaszyfrowane i obejmują wiele zarejestrowanych parametrów. Prócz bieżącej pozycji funkcjonariusza rejestrowane są także wszystkie wydarzenia związane z odbezpieczeniem broni a następnie jej użyciem. Każde wyjęcie broni z kabury, a także jej odbezpieczenie i strzały są powiązane z sygnałem alarmowym do centrali: by w razie potrzeby wysłać stosowne wsparcie. Dowódca otrzymuje również powiadomienia alarmowe o krytycznej dla Policjantów sytuacji, kiedy jest zmuszony przeładować broń i zmienić magazynek.

Yardarm chwali się, że system uwzględnia także możliwości rejestracji kierunku w którym oddawano strzały, by dowódcy mogli lepiej korygować działanie sił policyjnych w trakcie interwencji, nie wspominając o ogromnej wartości informacji na potrzeby raportów z przeprowadzonych akcji.

Wszystkie zebrane dane gromadzone są w chmurze i udostępniane odpowiednim służbom. System zaprojektowano tak, by bieżący podgląd danych odbywał się nie tylko w odpowiednich ośrodkach zarządzania z oficerami dyżurnymi ale także w sprzęcie mobilnym: telefonach, tabletach czy laptopach.

A jak to działa w praktyce? Pod koniec października pierwsze testy systemu Yardarm rozpoczęło biuro Szeryfa w Santa Cruz w Kalifornii oraz jednostka Policji w Carrollton w amerykańskim Texasie. Na pierwsze policyjne wrażenia trzeba będzie zatem poczekać.

Polecamy na stronach Lokalizacja.info: Nowy Google Earth dla Androida

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)