Ta broń może zniszczyć dowolny cel na Ziemi w mniej niż 2 godziny

Ta broń może zniszczyć dowolny cel na Ziemi w mniej niż 2 godziny
Źródło zdjęć: © DARPA

24.11.2011 14:55, aktual.: 25.11.2011 10:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie jest tajemnicą, że amerykańska armia uwielbia nowe zabawki. Kilka dni temu przetestowali kolejną - samolot hiperdźwiękowy, który wyposażony w głowicę nuklearną może zniszczyć dowolny cel na naszej planecie w czasie krótszym niż dwie godziny.

  1. listopada 2011 roku specjalny samolot wystartował z Hawajów i przeleciał niemal 4000 km do ośrodka testowego na atolu Kwajalein. W oficjalnym komunikacie Pentagon poinformował, że test przebiegł pomyślnie, a w jego trakcie samolot przekroczył barierę hiperdźwiękową, co w praktyce oznacza, ze poruszał się z prędkością ponad 5 Machów.

Samoloty hiperdźwiękowe, w odróżnieniu od rakiet balistycznych, nie poruszają się po paraboli, unosząc się najpierw do atmosfery, a potem opadając na cel. Nowa broń leci z ogromną prędkością na dużo niższych wysokościach. Eksperci zajmujący się wojskowością podają, że taka maszyna może dotrzeć do dowolnego miejsca na Ziemi w czasie mniejszym niż dwie godziny. W przypadku ataku nuklearnego, właściwie nie pozostawia to żadnego czasu na reakcję zaatakowanej strony.

Testowana broń stanowi część programu, który ma na celu stworzenie systemu pozwalającego zareagować na atak wymierzony w USA z dowolnego zakątka Ziemi. Podstawowym założeniem jest możliwość wyprowadzenia kontrataku, który pozwoli zniszczyć wybrany cel w ciągu godziny. Tylko w tym roku Pentagon wydał 239,9 mln dolarów na finansowanie tego programy, w tym 69 milionów na projekt samolotu hiperdźwiękowego AHW.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (327)