Streżyńska liczy na wielkie inwestycje w broadband

Streżyńska liczy na wielkie inwestycje w broadband
Źródło zdjęć: © UKE

17.11.2009 22:01, aktual.: 18.11.2009 09:49

UKE prowadzi wstępne rozmowy w sprawie potrojenia, a nawet czterokrotnego zwiększenia inwestycji w infrastrukturę szerokopasmowego dostępu do Internetu. Środki miałyby pochodzić nie tylko od Telekomunikacji Polskiej, ale też od innych operatorów i z Unii Europejskiej - powiedziała w Radiu PiN prezes UKE Anna Streżyńska.

Przypomnijmy, że w ramach porozumienia z UKE, TP zobowiązała się do budowy prawie 500 tys. nowych łączy i modernizacji kolejnych 700 tys., co operator narodowy wycenił na około 3 mld zł. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

_ Chcemy wspólnie z innymi operatorami wciągnąć ich do tego, aby zdublować, a nawet potroić czy poczworzyć środki inwestycyjne, które będą wpuszczone w rynek, bo są pieniądze unijne, są pieniądze TP, telewizje kablowe zaoferowały, że też zainwestują poważne, podobne do TP kwoty, również operatorzy komórkowi. Chcemy spróbować zrobić pilotażową wspólną inwestycję w jednym z regionów kraju i zobaczyć, czy da się wspólnie zamknąć wszystkie konflikty i dla dobra publicznego zainwestować wspólne pieniądze, a nawet utworzyć spółki pomiędzy tymi operatorami, tak, żeby w równomierny sposób i do ostatniego klienta doprowadzić infrastrukturę szerokopasmową _ - powiedziała prezes UKE.

Jak dodaje Streżyńska, wstępne rozmowy wyglądają bardzo obiecująco. Projekt i jego zasady powinny być ogłoszone do końca miesiąca.

_ Środki unijne zostały tak zaplanowane, żeby pokryć jak największą część kraju, ale ich nie jest aż tak dużo i jeżeli zostaną wzmocnione środkami prywatnymi, to osiągniemy zupełnie inny efekt _ - dodała. Zdaniem Streżyńskiej, od końca 2013 roku dostęp do Internetu szerokopasmowego będzie miało około 90% gospodarstw domowych, ale zaznaczyła, że warunkiem jest, aby wszystkie inwestycje były ze sobą skoordynowane.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)