Polski operator Exatel rozbudowuje sieć w Europie. Otworzył nowy węzeł sieci w Paryżu

Polski operator Exatel rozbudowuje sieć w Europie. Otworzył nowy węzeł sieci w Paryżu

Polski operator Exatel rozbudowuje sieć w Europie. Otworzył nowy węzeł sieci w Paryżu
Źródło zdjęć: © Fotolia | Olivier Le Moal
06.04.2020 16:24, aktualizacja: 06.04.2020 19:34

Infrastrukturalny operator Exatel dba o sprawniej działające zaplecze i konkurencyjność. Firma otworzyła już siódmy rozmieszczony poza polską point of service, który przekazuje ruch internetowy pomiędzy nim i zewnętrznymi sieciami.

Takie posunięcie powiększy ogólną przepływowość i przepustowość Exatel. Firma od kilku lat należąca w pełni do Skarbu Państwa, w swoim komunikacie chwali się, że to "kolejne działanie umacniające pozycję EXATEL jako cyfrowego pomostu, łączącego zachód i wschód Europy." Do tej pory zagraniczne punkty wymiany ruchu internetowego znajdowały się we Frankfurcie, Amsterdamie, Londynie, Moskwie, Kijowie i Pradze.

Spora część ruchu sieciowego Exatela jest wymieniana w kierunku Francji, stąd lokalizacja kolejnego PoS właśnie w Paryżu. Według Michała Szczęsnego, Dyrektora Biura Architektury i Planowania Sieci EXATEL - "Rozbudowa naszej sieci o punkt w stolicy Francji wynika bezpośrednio z potrzeb naszych klientów. Znacząca część naszego ruchu sieciowego jest kierowana do/z tego kierunku. Uruchomiony punkt pozwoli nam też na zwiększenie globalnej przepustowości całej sieci IP zarządzanej przez EXATEL."

Obraz
© Materiały prasowe

Coraz więcej ruchu w sieci Exatela

Kolejne inwestycje są wskazane, bo od 2016 roku wolumen ruchu IP, który jest obsługiwany przez Exatel wzrósł ponad trzykrotnie. Firma rozważa kolejne kroki poszerzenia zaplecza zagranicznych punków wymiany ruchu w najbliższym czasie. W tej chwili łączna liczba punktów styku z operatorami krajowymi i zagranicznymi zamyka się aż w 398 pozycjach. Oczywiście większość znajduje się w Polsce.

Jak zaznacza Rafał Magryś, wiceprezes Exatela odpowiedzialny za infrastrukturę - "w transmisji danych, która jest uzależniona od fizycznej infrastruktury, kluczowy jest dla nas rynek europejski. Już dawno temu zrozumieliśmy szansę, płynącą ze strategicznego położenia Polski na mapie Europy. To ogromny potencjał, który wykorzystujemy do dalszego rozwoju firmy. Połączenie wysokiej niezawodności sieci i jakości naszych usług sprawia, że jesteśmy kluczowym partnerem w tej części Europy zarówno dla największych globalnych operatorów, jak i międzynarodowych korporacji."

Poza tym Exatel dysponuje prawie największą siecią światłowodową w Polsce. To partner nie tylko dla dużych międzynarodowych firm finansowych czy technologicznych, ale też dla innych operatorów infrastrukturalnych, którym zależy na punktach styku z Exatelem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)