Segway'e dla służb ratowniczych Lotniska Chopina

Segway'e dla służb ratowniczych Lotniska Chopina

25.09.2009 15:16, aktual.: 25.09.2009 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

P.P. "Porty Lotnicze" zakupiło służbom ratowniczym Lotniska Chopina kolejne trzy elektryczne pojazdy Segway. Umożliwiają one służbom medycznym oraz Lotniskowej Straży Pożarnej szybsze dotarcie do miejsc, w których wymagana jest ich pomoc. Lotnisko obecnie korzysta z sześciu ekologicznych pojazdów tego typu

Lotnisko Chopina jest jednym z kilkudziesięciu światowych lotnisk, na którym wykorzystywane są Segway'e. Pierwsze trzy pojazdy zostały zakupione już w 200. r. - m.in. dla służb obsługi infrastruktury lotniskowej. W kolejne trzy wyposażone zostały służby medyczne i pożarnicze.

Obraz
© (fot. Segway)

Segway'e ułatwiają swobodne i szybkie przemieszczanie się po lotnisku. Przeprowadzone testy wykazały, że Segway znacznie skraca czas dotarcia pracowników do celu, co ma szczególne znaczenie dla służb ratowniczych reagujących na nagle wezwania.

Dzięki małej masie i rozmiarom oraz imponującej zwrotności, Segway jest całkowicie bezpieczny dla pasażerów lotniska. Pojazd mieści się w windach i wąskich korytarzach łączących budynki i parkingi lotniska.

_ "Po skończeniu w przyszłym roku budowy pirsu południowego i centralnego, długość hali tranzytowej terminalu będzie wynosić 725 metrów. Powierzchnia terminalu T1/T2 zostanie zwiększona do blisko 140 tys m2. Bezpieczne i szybkie przemieszczanie się po tak rozległym terenie jest warunkiem sprawnej interwencji w nagłych wypadkach. Korzystamy z doświadczeń wielu obiektów na świecie, w tym lotnisk, gdzie Segway doskonale się sprawdził" _. - powiedział Jakub Mielniczuk, rzecznik prasowy P.P. Porty Lotnicze.

Służbom obsługi terminalu Segway umożliwia przewożenie jednocześnie kilku skrzynek z narzędziami i częściami eksploatacyjnymi. Poruszając się pieszo pracownicy często nie mieli takiej możliwości. Segway znacznie zwiększył wydajność pracy tych służb.

W opinii służb medycznych, dzięki użyciu Segway'a ratownicy mogą szybko przetransportować podstawowe wyposażenie medyczne do chorego lub poszkodowanego na terenie lotniska. Oni również podkreślają, że pojazdy przyczyniły się do zwiększenia wydajności ich pracy.

_ "Na wyposażeniu ekipy ratowników medycznych znalazły się dwa specjalnie oznakowane pojazdy najnowszej generacji Segway i2 Cargo, zmodyfikowane na potrzeby służb medycznych. Dzięki pojemnej sakwie bocznej, mogącej pomieścić kilkanaście kilogramów bagażu, ratownicy medyczni mogą poruszać się po obszarze terminalu wyposażeni w potrzebne środki pierwszej pomocy" _ - powiedział Adam Szepczyński, Product Manager, SEGWAY Polska - Bremex Sp. z o.o.

_ "Lotniskowa Straż Pożarna używa najnowszego modelu osobistego transportera Segway PT i2 PATROLLER. Bazuje on na nowatorskiej platformie kołowej pojazdów Segway drugiej generacji, jednak jego funkcjonalność została rozszerzona o specjalnie zaprojektowany dla branży zestaw akcesoriów. Drążek kierownicy transportera został wyposażony w szeroką, wzmocnioną sakwę z odblaskową obudową z przedniej strony. Dolna część nadwozia, wzmocniona specjalnymi stelażami umiejscowionymi powyżej nadkoli, gwarantuje dużą wytrzymałość pojazdu. Model wyposażony jest także w przednie lampy sygnalizacyjne w kolorze granatowo-czerwonym" _ - dodał Adam Szepczyński.

Dzięki swoim właściwościom Segway doskonale współgra z charakterem pracy służb lotniskowych. Jako jedyny pojazd mieści się w bramce Heimann (bramka wykrywająca m.in. części metalowe), co jest niezmiernie ważne podczas kontroli bezpieczeństwa. Segway umożliwia zatem łatwe przemieszczanie się pomiędzy strefą ogólnodostępną i zastrzeżoną terminalu.

Poruszanie się na Segway'u to także dbałość o ochronę środowiska. Segway podczas jazdy nie emituje żadnych spalin, dzięki temu można go bezpiecznie używać wewnątrz budynków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)