3GPP opublikowała standard dla femtokomórek

3GPP opublikowała standard dla femtokomórek

3GPP opublikowała standard dla femtokomórek
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
17.04.2009 09:59, aktualizacja: 17.04.2009 10:20

Organizacja 3GPP, zajmująca się m.in. standaryzacją rozwiązań systemów telefonii komórkowej trzeciej generacji, zaprezentowała standard interfejsu radiowego dla femtokomórek. Dzięki temu ta gałąź rynku już wkrótce może się znacznie ożywić.

Femtokomórki to domowe, bezprzewodowe stacje bazowe obsługujące telefony komórkowe, które łączą się z operatorem komórkowym za pomocą łącza internetowego.

Przedstawione standardy dotyczą czterech głównych obszarów działania sieci opartych o femtokomórki: architektura sieci, interfejsy radiowe, zarządzanie usługami i ich dostarczanie oraz bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych elementów okazało się zagwarantowanie stabilności pracy pojedynczej femtokomórki na obszarze, w którym znajdować się będzie ich większa ilość. Zostało to osiągnięte poprzez wyeliminowanie ich oddziaływania na siebie.

Opracowanie standardu dla femtokomórek zajęło organizacji zaledwie dwanaście miesięcy. Jego wprowadzenie oznacza, że wdrożenie tego typu rozwiązań powinno być znacznie prostsze niż dotychczas i będzie się wiązać z poniesieniem przez klientów znacznie mniejszych nakładów. 3GPP spodziewa się, że zwiększy się zainteresowanie femtokomórkami. Dzięki nim możliwe będzie powiększenie pojemności sieci nawet dziesięciokrotnie. Oznacza to, że technologia ta już w najbliższym czasie może mieć poważny wpływ na kształt rynku telekomunikacyjnego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)